Perşembe , Nisan 18 2019
Home / Sağlık / Akalazya hastalığı (Yutma zorluğu) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Akalazya hastalığı (Yutma zorluğu) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Akalazya hastalığı (Yutma zorluğu) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Yemek yerken yutkunmada zorlanıyorsanız yutma zorluğu hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Yemek borusu kanserinin de bir belirtisi olan tutma zorluğu başlı başına da bir hastalıktır. Akalazya denilen hastalığa dair bilmeniz gerekenleri derledik. Peki akalazya hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ağızdaki yemeği yutma eylemi kasılma dalgası ile mideye iner. Bu da yemek borusu sürecinde aşağı inerken büzgen kas bunu kolaylaştırma işlemi görür. Bu büzgen kas yani alt sfinkterde sürekli kasılma meydana getirir. Ancak yemek olmadığı sırada bu kasın gevşemesi reflüye neden olurken yutma sırasında zorlanması akalazya hastalığına sebebiyet verir. Bu rahatsızlık kişinin yemek yerken zorlanmasına neden olur. İlerlediği durumda ise yemek borusu kanserine yol açabilir. 1674 yılında ilk olarak Sir Thomas Willis tarafından ortaya çıkarılan bu hastalık hayvanlarda tespit edilmiştir. Aynı sisteme sahip olduğumuzdan insanlarda olup olmadığı araştırılmıştır. Bu hastalığı insanlarında yaşadığı belirlenmiştir. Ancak birden kendini göstermeyen bu hastalık genellikle 25-40 yaş arası kişilerde görülür. Sinsi sinsi ilerleyen hastalıkta çoğunlukla teşhis geç konulduğundan ileri boyutta tespit edilir. Yemek borusundaki motor fonksiyon bozukluğu yemeğin mideye geçmede zorlanması ile üst mide duvarı tahriş olur.

Akalazya

AKALAZYA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlk belirtisi yemek sonrası göğüs ve orta kısmında yaşanan ağrı

Yutkunurken zorlanma

Yemek atıklarının yatarken ağza geri gelmesi

Ani kilo kaybı

Geğirme sırasında ağızda kötü koku

Nefes almada tıkanıklık yaşama

Mide üstünde şiddetli kasılma

Sürekli mide ağrısı nedeniyle iştahsızlık yaşanması

Yemek borusunda bir şeylerin kalma hissi gibi durumlarla kendini belli eder.

Akalazya nedir

Hastalar genellikle uzmana göğüz ağrısı şikayeti ile giderler. Bazılarında ise göğüz ağrısı kalp ağrısı ile karıştırılır. Yemek atıklarının geri gelmesi ya da yemeğin hiç gitmemesi hastanın boğulma hissi yaşamasına neden olur. Öksürükle devam eder. Bu gibi durumların en ileri boyutu ise yemeklerin yemek borusundan çıkıp soluk borusuna kaçması ciğerlerin enfeksiyon kapmasına sebebiyet verir. Bu da daha farklı ciddi durumlara neden olur. Yapılan bazı araştırmalarda bu hastalığın genetiksel durumun yüzde yüzde bir etkili olduğu ancak virüslere bağlı enfeksiyonlar, diyabet, skleroderma, mide borusu kanseri ve Chagas hastalıklar etkili olur.

Akalazya belirtielri

AKALAZYA HASTALIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Erken teşhis edilmesi zor olan bu hastalıkta belirtiler başlar başlamaz bir uzmana görünmekte fayda var. Yutma güçlüğü ile ortaya çıkan bu durum sonrası uzmanlar genelikle Akciğer filmi, yemek borusundaki basınç ölçümü, üst endeskopi ve fiziki muayene gibi testler uygular. İlaç tedavisi olan bu hastalıkta hastanın aç karna ilaçları tüketmesi gerekir. Ayrıca uzun süre yağlı besinlerden uzak durması konusunda uyaran uzmanlar lokmaların küçük ve iyi çiğnenerek yutulmasını önerir. Endeskopi yardımıyla ileri olan duruma müdahale edilir. Mide üstü yemek borusu altı olan kısma süni şişme sağlanarak aksın çalışması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır? başlıklı makalemizde Panik atağın tedavisi var mıdır, panik atak ve Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Akalazya hastalığı (Yutma zorluğu) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

About Adminn

Check Also

kas erimesi neden olur kas erimesi belirtileri nelerdir 1552912891 6065 20 310x165 - Kas erimesi neden olur? Kas erimesi belirtileri nelerdir?

Kas erimesi neden olur? Kas erimesi belirtileri nelerdir?

Kemiklerin hareketini kolaylaştıran kas sisteminde yaşanan en ciddi problem kas erimesidir. Peki kas erimesi nedir? Kas erimesi belirtileri nelerdir? Hemen her yaşta görülebilir. Vücut hareketlerini kısıtlar ve ciddi ağrılara neden olur? Sizler için ciddi bir sağlık sorunu olan kas erimesine dair bilinmeyenleri araştırdık. Vücudumuzdaki kas sistemi hareket etmeyi sağlar. Sinir hücreleri kontrolü ile hareket eden [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir