Perşembe , Mayıs 23 2019
Breaking News
Home / Sağlık / Antibiyotik kullanırken beslenmeye dikkat

Antibiyotik kullanırken beslenmeye dikkat

Antibiyotik kullanırken özellikle probiyotik, prebiyotik, K vitamini, posa ve liften zengin beslenme yan etkileri önlüyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Sabri Ülker Vakfı, antibiyotik kullanımı sırasında beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Antibiyotiklerin bağırsaklardaki bakteri dengesinde değişime yol açabileceğinin altını çizen Sabri Ülker Vakfı, antibiyotik kullanırken nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler paylaşıyor.

Antibiyotik kullanırken beslenmeye dikkat

Antibiyotik kullanımının bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin sayısının azalmasına, yararlı ve zararlı bakteriler arasındaki dengenin değişmesine yol açabileceğinin altını çizen Sabri Ülker Vakfı, bu noktada doğru beslenmenin son derece önemli olduğunu hatırlattı ve antibiyotik kullanırken beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Her tür soğuk algınlığı durumunda hekime danışılmadan antibiyotik kullanmak sıkça yapılan hatalardan biri. Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığı olumsuz etkiliyor ve antibiyotik direncine yol açıyor. Bu nedenle antibiyotiklerin mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Antibiyotik kullanmaHerhangi bir bakteriyel enfeksiyonu önlemek için kullanılan antibiyotikler, bağırsaklarda yaşayan diğer bakterilerin de sağ kalımlarını etkileyebiliyor. Antibiyotik kullanımı böyle bir durum neden olduğunda genellikle mide bulantısı, ishal, iştah kaybı gibi gastrointestinal belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Antibiyotik kullanırken yan etkilerin azaltılması ve antibiyotik tedavisi sonrası bağırsaklardaki bakteri dengesinin geri kazanılması son derece önemli. Antibiyotik kullanımı sırasında yeterli ve dengeli beslenmek yan etkileri önlemeye ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor.

Antibiyotik kullanımı sırasında ve sonraki dönemde özellikle probiyotik ve prebiyotikler, K vitamini, posa ve liften zengin besinlerin tüketimi büyük önem taşıyor.

Şimdi bu besinleri ayrı ayrı inceleyelim.

Probiyotik ve prebiyotikler: Antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak bağırsaklardaki yararlı bakterilerinin sayısı azaldığı için zararlı organizmalar çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle antibiyotik kullanımı söz konusu olduğunda, probiyotik besinlerin de tüketilmesi öneriliyor.

Probiyotik bakterilerden laktik asit bakterilerini içeren yoğurt, peynir, kefir, tarhana ve turşu gibi fermente besin tüketimi, antibiyotik kullanımı sonrası değişen bakteri dengesinin yeniden kazanılması ve yan etkilerin azaltılmasında etkili olabiliyor.

Prebiyotikler bağırsaklardaki probiyotiklerin besinidir ve sindirilmeyen besin bileşenleridir. Dolayısıyla bağırsaklarda canlı bakterilerin sağlık etkilerinden faydalanabilmek için beslenmede prebiyotik besin kaynaklarına da yer verilmesi gerekiyor. Hindiba, enginar, yulaf, soğan, muz ve kuşkonmaz gibi prebiyotik besinler, probiyotik besinlerle birlikte tüketildiğinde antibiyotik kullanımı sonrasında bağırsaklardaki dengeyi geri kazanmaya yardımcı olabiliyor.

K vitamini:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler

Bazı bağırsak bakterileri vücutta kanın pıhtılaşmasında görev alan K vitaminini üretir. Antibiyotik kullanımı bağırsaktaki bakteri dengesini bozduğu için uzun süreli antibiyotik kullanımlarında K vitamini eksikliği de görülebiliyor. Antibiyotik kullanımında ve sonraki dönemde iyi bir K vitamini kaynağı olan koyu yeşil yapraklı sebzelerden zengin besinler tüketilmesi faydalı oluyor.

Posa/Lif:

Lifli besinlerPosadan zengin besinler antibiyotiklerin vücutta kullanımını etkileyebiliyor. Besin öğesi-ilaç etkileşimi olmaması için antibiyotik aldıktan hemen sonra meyve ve sebzeler gibi posa içeriği yüksek besinlerin tercih edilmemesi öneriliyor.

Ancak antibiyotik tedavisi tamamladıktan sonra, posa ve liften zengin beslenmek yararlı bakterileri geri kazanmaya ve sindirim sistemini desteklemeye yardımcı oluyor.

İlgili haberlerimiz:

Soğuk algınlığıyla savaşan 7 yiyecek
Kışla beraber soğuk algınlığı şikayetleri de artmaya başlıyor. Bu yiyecekler soğuk algınlığıyla savaşıyor ve semptomları azaltıyor.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı diş etleri nasıl olmalı? başlıklı makalemizde Diş eti, dis eti cekilmesi dogal tedavisi ve dis eti cekilmesi tedavisi dis eti cekilmesi dis eti sismesi hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Antibiyotik kullanırken beslenmeye dikkat

About Adminn

Check Also

kronik hastalara kritik ramazan onerileri 1526307857 5114 10 310x165 - Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Son yıllarda uzun günlere denk gelen oruç bazı hastalar için her ne kadar zorlu geçse de aslında sağlıklı vücutlar için orucun inanılmaz faydaları vardır. Medipol Mega Üniversite hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun orucun vücuda nasıl faydalar sağlığını açıkladı. Peki orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı? Ramazan ayı dini [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir