Pazartesi , Ağustos 19 2019
Home / Genel Bilgiler / AŞIRI TERLEME NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

AŞIRI TERLEME NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sıcakların artış göstermesiyle beraber karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri terleme durumudur. Fizyolojik olarak ise terleme normal bir durum olurken, aşırı terleme kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkiler ve zorlaştırır. Aşırı terleme hiperhidroz nedir?

Terlemenin birçok sebebi bulunuyor. Terleme genel anlamda ani duygu değişiklerine de bağlı olabilir. Ancak genel anlamda fizyolojik bir sorun olabiliyor. Terleme gündüzleri çok fazla görülen bir sorun olurken, gece de görülebilir. Bu ve benzeri terlemeler kişiyi ve uyku kalitesi konusunda sorun oluşturabilir.

Terlemiş olan kişilerin çok fazla rahatsız olduğu bir diğer konu ise terin kötü kokmasıdır. Çok zor bir durum olarak kabul edilen bu durum psikolojik sorunlara yol açabilir.

 

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ)

 Terleme aslında kişinin vücut ısısını düzenlemek adına ısıya verilen bir tepki olarak ifade edilir. Normalden daha fazla terlemeye ise hiperhidroz aşırı terleme denir. Genel anlamda koltuk altlarında ve avuç içleriyle ayak altlarında bulunan ter bezlerinin aşırı şekilde çalışmasından sonra oluşan bir durum olarak kabul edilir. İki farklı tıbbi terleme vardır. İlki Esansiyel terleme yani bilinmeyen terlemedir. Esansiyel terleme sinirler sebepler, stress, aşırı heyecan, aşırı duygusallık gibi faktörlerden meydana gelmektedir. İkinci terleme ise sekonder terlemedir. Bunun açılımı ise hormon hastalıkları gibi faktörlerdir.

AŞIRI TERLEME NEDENLERİ

– Troid bezinin aşırı çalışması
– Guatr
– Sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması
– Şeker hastalığı
– Menopoz
– Aşırı kilo
– Genetik
– Kullanılan ilaçların yan etkisi
– Hava sıcaklığı
– Gastrit
– Stres
– Tüberküloz
– Lösemi
– Sıtma
– HIV/AIDS hastalığı

 

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ

Tedaviye başlanılmadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu belirlenmelidir. Altında yatan bir hastalık var ise tedavi edilir. Eğer altta yatan sebep belirlenemiyor ise doğuştan kaynaklı olduğu düşünülür ve buna göre bir tedavi uygulanır. Hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra iyontoforez denilen bir tedavi yöntemi de vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Akım çok düşük düzeyde olup, birkaç sefer uygulanır. Bir diğer yöntem ise cerrahi operasyonla sinirlerin kesilmesi ve aşırı terlemeyi engelleme oluyor.

About Adminn

Check Also

Menisküs yırtığı neden olur? Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Menisküs dizde bulunan ve birbirine uygun olmayan yapıları birleştirir. Peki menisküs yırtığı neden olur? Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir? Yürümeyi zorlaştıran ve şiddetli ağrıları beraberinde getiren menisküs genellikle yaşlı ve sporcularda yırtılır. Sizler için ciddi sonuçlar doğuran menisküs hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında menisküse ait her şeyi bulabilirsiniz. Diz eklemi uyluk, bacak ve diz kapağından [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir