Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Genel Bilgiler / Basur (Hemoroid) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Basur (Hemoroid) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Basur (Hemoroid) nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

En yaygın sağlık sorunlarından biri olan basurun neden oluştuğunu biliyor musunuz? İç ya da diş olmak üzere iki çeşitte meydana gelen ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen basurun belirtileri ve tedavi yöntemlerini araştırdık. Doğal tedavi yollarının da olduğu basur rahatsızlığına dair bilinmesi gereken her şeyi haberimizin detayında bulabilirsiniz.

En yaygın sağlık sorunlarından biri olan basurun neden oluştuğunu biliyor musunuz?Halk arasında bu hastalık genellikle basur olarak adlandırılır.  Özellikle sağlıksız beslenmek ve düzenli temizlenmemek bu sağlık sorununu yaşama olasılığını artırır. İki çeşit hemoroid vardır. Biri anüsün ağız kısmında oluşur ve buna eksternal denir. Bir diğeri ise kalın bağırsaklarda oluşur bu da internal hemoroid diye adlandırılır. Hemoroid toplumda 4 yetişkinde birinde görülür. Uzun bir zaman kendini belli etmeyen bu rahatsızlık ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkan bu rahatsızlıkla ilgili uzmanlar son olarak ameliyat yöntemine başvurular. Öncesinde ilaç ya da doğal kürlerle ortaya çıkan basur memesi denilen yumrular yok edilir.

BASUR NEDEN OLUR? 

Tuvalet alışkanlıklarında yaşanan değişiklik

Doğum sırasında makatın fazla zorlanması

Sürekli oturan kişilerde

Hijyensiz ortamda duş alma ya da tuvalet kullanma

Pelvik bölgede genlere bağlı ya da sonradan ortaya çıkan tümör hücreleri

Bağırsak kanserlerini de aynı şekilde bu rahatsızlığa neden olur.

Basur neden olur

HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?

Makanta kaşıntı ve şişlik,

Anüs ağzında dışkılama sırasında kanama ve şiddetli ağrılar,

Oturmada ve uzanma sırasında ağrıların artması

Makattan basurun sarkarak ele gelmesi gibi durumlar belirtiler arasında yer alır. Ancak makattan gelen her kan basurun habercisi olmayabilir.

BEBEKLERDE BASUR GÖRÜLÜR MÜ? NASIL TEDAVİ EDİLİR? öğrenmek için tıklayınız…

Basur ağrısı

HEMOROİD TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bazı hastalar makat bölgesinde yaşanan bu rahatsızlık için doktora gitmeye çekinir. Bu durum da hemoroid şişliklerinin daha hızlı çoğalıp kabarmasına neden olur. Zamanında müdahale edilmediğinden ilerleyen süreçte ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Dış hemoroid hemen teşhis edilebilir. Fakat kalın bağırsakta oluşan hemoroidin tespiti için kolonoskopi yöntemi kullanılır. Çok ciddi derecede ilerlememiş basur için ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ileri düzeydeki basur için ise cerrahi operasyon yapılır.

HEMOROİDE İYİ GELECEK DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ZEYTİNYAĞI VE MÜRDÜM ERİĞİ

Müdrüm eriğinin suyunu çıkartın. İçerisine bir yemek kaşığı zeytin yağ koyun. Ardından ped pamuk yardımıyla basur memelerine ve makatın dış kısmına sürünüz. Bu uygulamayı basur geçene kadar yapabilirsiniz.

Siyah mürdüm eriği

LİMON SUYU

Limondaki antibakteriyeller basuru azaltır. Bir adet limonu iyice sıkın asitliğini gidermek için içerisine bir kaç damla su koyun daha sonra ped pamukla basurun olduğu bölgeye sürünüz.

Limon suyu

SİYAH POŞET ÇAYI

Basurun makatta yarattığı şişme ve ağrıları dindiren doğal yöntemlerden bir diğeri de siyah poşet çaydır. Ilık siyah poşet çayını basurun olduğu bölgeye koyup bastırın ve böyle 10 dakika bekleyiniz. Bu uygulamayı günde iki defa yapabilirsiniz.

Siyah poşet

Bir önceki yazımız olan Bu Sıra Dışı Çayı Tanıyınca Çok Şaşıracaksınız: Kombu Çayı başlıklı makalemizde kombu çayı, kombu çayı 2200 ve kombu çayı al hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Kulak kristali neden oynar? Kulak kristalinin oynamasının belirtileri…

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen kulak kristali hastalığının ne olduğunu biliyor musunuz? Peki kulak kristali oynaması nedir? Kulak kristali oynaması belirtileri neler? Kulak kristali oynamasına neden olan faktörler nelerdir? Baş ağrısı, ani kulak çınlaması gibi belirtilerle kendini gösteren kulak kristali oynaması hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Haberin detayında kulak kristaline dair [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir