Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Genel Bilgiler / Ben Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ben Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ben çoğu kişiyi rahatsız eden bir durum olarak bilinir. Özellikle bazı benler kişileri psikolojik olarak rahatsız ettiğinden aldırma yapılabilir. Ben aldırma işlemi doktorlar tarafından yapılan cerrahi müdahale ile sağlanır. Ancak bu işlemler yapılmadan önce benin kötü veya iyi huylu olduğu öğrenilmelidir. Benlerin alınması tehlikeli bir durum değildir aslında. Benlerin kanser riski gibi oluşturması gibi bir durum söz konusu değildir. Uzman kişiler tarafınca yapılan işlemlerde herhangi bir risk oluşmayacaktır

Ben aldırmanın tehlikesi var mı?

 

Vücudumuzda yer alan benlerin kişilere birçok rahatsızlık verdiği bilinmekte. Özellikle psikolojik anlamda benlerin rahatsızlık verdiği biliniyor. Önemli husus ise benlerin iyi veya kötü huylu olduğunu öğrenmek. Neredeyse herkeste olan bu ben genetik faktörlerle de alakalı olabilir.

Her insanın vücudunda yer alan benler doğuştan veya genetik olan bir durum olarak bilinir. Birçok kili bu durumdan rahatsız olmakta ve fiziksel görüntüsü dışında bir zararı olmamaktadır. Ben tedavisini yapılmadan hemen önce iyi veya kötü olduğu öğrenilmelidir. Doktorlar benin alınıp alınmayacağı hakkında bilgi verecektir. Ben alma işlemi ise 10-15 dakika arası sürmektedir. Lokal anestezi ile yapılan ben alma tedavisinde ilgili bölge uyuşturulur ve işlem tamamlanır. İşlemden 1 hafta kadar bir süre sonra işlem bölgesi kabuklanır. Yaranın iyileşmesi için doktorunuz size antibiyotik içeren kremler sunacaktır. Ben zamanla yavaş yavaş ufalacak ve gözle görünmeyecek bir çizgi haline gelecektir. Daha sonra ise tamamen çizgi yok olacaktır.

Kanserleşme riski olan benler neler?

 

  • Genetik sebepler
  • Güneş Etkisi
  • Doğum Sonrası

 

Benler iki çeşit olarak bilinir. İyi huylu olanlar estetik açı dışından bir zararı olmazken, kötü huylularda ise kanser riski taşıyanları vardır. Kötü huylu benler genel anlamda şu şekildedirler.

 

  • Normal benlere göre daha büyük ve daha koyulardır.
  • Çapları 2mm nin üzerindedir.

Bir önceki yazımız olan Bademcik Ameliyatı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Adminn

Check Also

Güneş koruyucular hakkında bilmeniz gereken şeyler!

Güneşin faydaları saymakla bitmiyor ancak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması gibi riskleri de unutmamak lazım.  Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında korunmasız güneş maruziyeti gelir. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok risklidir. Bunun yanında güneş ışıklarına kontrolsüz ve bilinçsiz [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir