Pazartesi , Mart 18 2019
Home / Hastalıklar / Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler nelerdir? Soğan suyunun faydası

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler nelerdir? Soğan suyunun faydası

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler nelerdir? Soğan suyunun faydası

Özellikle kışlar aylarında artan üst solunum yolu hastalıklarının ardından kuru ya da balgamlı öksürük kalır. En kötüsü ise şiddetli boğaz ağrısı da bu durumların ardından yaşanır. Peki boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler nelerdir? Sizler için hem sağlığı hem de yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlığı kısa sürede bitirecek doğal yolları araştırdık.

Gribal enfeksiyonla vücuda giren virüsler bağışıklığı kötü etkiler. Özellikle bu virüsler kış aylarında artar. Vücut zamanla virüslerin etkisi ile deforme olmaya başlar. Bu virüslerden en çok kulak ve boğazlar hasar alır. Tüm iltihabın bu iki yerde toplanması yeme içme, duyma ve uyumayı etkilediğinden kişinin hasta kalma süresi uzar. Yutkunmayı güçleştiren bu iltihaplanma şiddetli boğaz ağrılarına neden olur. Uzmanlar bu rahatsızlıklar için iltihap kurutucu balgam söktürücü ilaçlar önerirler. Ancak ilaç kullanma taraftarı olmayan hastalara ise bazı besinlerin tüketilmesini tavsiye ederler.

Boğaz ağrısı

İŞTE BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA İYİ GELEN BESİNLERAYVA VE LİMON 

Bir adet ayva ve limonu blendırdan geçiriniz. Süzdükten sonra üzerine su ile ılıklaştıraln bal dökerek içiniz. Bu karışımı her sabah uyanır uyanmaz yapınız. Hastalıklara karşı hem sizi korur hem de olan boğaz ağrısının etkilerini azaltır. Ayva ve limon içerdikleri C vitamini sayesinde oluşan enfeksiyonlu virüsler azaltmada yardımcı olur.

Ayva ve limon karışımı

SOĞAN SUYU

Allisin maddesi bakımından güçlü olan soğan, tam bir antibiyotik etki gösterir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken tüm virüs ve toksinleri vücuttan kısa sürede atar. Ayrıca içerdiği sülfür içerik balgam söktürücüdür. Özellikle hava yolu ile boğaz yerleşen enfeksiyonlu hücreleri balgam yolu ile vücuttan atar. Gün de bir bardak ılık bir şekilde soğan suyu tüketebilirsiniz. Acı tadı için içerisine bir kaşık bal ekleyebilirsiniz.

Soğan suyu

BALLI PAPATYA ÇAYIKuru öksürük

Ballı papatya çayı

PREBİYOTİKLİ BESİNLER

Turşu ve kefir gibi besinler prebiyotik kaynaklı oldukları için boğaz enfeksiyonlarına bire bir fayda sağlar. Bu besinleri günlük beslenme rutinine ekleyerek hastalıklara karşı boğaz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Turşu ve kefir

Bir önceki yazımız olan Regl öncesi sendrom nedir? Regl sancısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? başlıklı makalemizde adet öncesi sendrom belirtileri, adet öncesi sendrom nasıl atlatılır ve adet öncesi sendromlar hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler nelerdir? Soğan suyunun faydası

About Adminn

Check Also

gogus muayenesi meme kanseri 1 310x165 - Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

İmmünoterapi çeşitlerinden biri olan ve spesifik olarak kanser tedavisi ile ilgilenen immüno-onkoloji hakkında bilmeniz gerekenler Pudra.com'da! İmmüno, bağışıklık sistemi anlamına gelir. Bu anlamda immüno-onkolojik tedaviler de bağışıklık sistemimizdeki T lenfositlerin kanser hücrelerine farkındalığını arttırarak, tanınmasını ve yok edilebilmesini sağlamayı amaçlar. İmmüno-onkoloji; kanserle mücadelede  “büyük buluş” olarak kabul edilmekte ve pek çok kanser çeşidiyle mücadeleyi kökten [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir