Perşembe , Mayıs 23 2019
Breaking News
Home / Genel Bilgiler / Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları
image003 4 640x330 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

image001 5 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, boyun ağrıları ve nedenleri hakkında bazı bilgiler verdi.

image003 4 300x158 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

BOYUN AĞRISI

Boynumuzu ayakta tutan 7 tane omur kemiği vardır. Omurlar arasında, ikinci ve üçüncü omurlar içinde başlayan ve disk adı verilen kıkırdak doku vardır. Boyun aynı zamanda baş ağırlığını taşıyan ve hareketi sağlayan yapısı vardır. Boyun omurları, hareketli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de boyun ağrıları sık sık karşılaşılan bir durumdur. Boyunda sinir sıkışması – boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, duruş bozukluğu – duygusal stres, darbeler ve zorlanmalar en sık karşılaşılan boyun ağrılarıdır.

BOYUN KİREÇLENMESİ:

Kemik, bağ ve kas gibi yapıların bozulması boyun kireçlenmesine sebebiyet vermektedir. Yaşlanma, mikrotravmalar, makrotravmalar, duruş bozuklukları ve genetik faktörler bu durumun sebepleri içinde bulunmaktdır. Boyun kireçlenmesi aynı zamanda kolda güçsüzlük, hissizlik, yanma, batma, ellerde zayıflık, beceri azalması, uyuşma, karıncalanma, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme gibi sorunlara da sebebiyet vermektedir.

image005 300x167 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

DURUŞ BOZUKLUĞU VE DUYGUSAL STRES:

Vücudumuz dengeyi koruyabilmek adına boynu öne tarafa doğru iter. Bu durum sonucunda sırtta kamburlaşmaya, boynun öne kavis yapmasına sebep olur. Oluşan duruş bozukluğu ile boyun kaslarında sertleşme olur ve kasılır ve kas yorgunluğu gibi rahatsızlıkları birlikte getirir. Günlük hayatımızda yaşadığımız stres, sinir, üzüntü, korku gibi duygular kasların kasılmasına sebebiyet verir.

BOYUNDA SİNİR SIKIŞMASI, BOYUN FITIĞI:

Boyunda bulunan disklerin fıtıklaşması ve eklemlerde oluşan kireçlenmelerin sinirlere sıkıyönetim yaparak hasara yol açmasına neden olan ağrı türleridir. Bu tür durumlarda ağrılar yaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Gençlerde bu problemler boyun fıtığına yol açarken, ilerleyen yaşta ki hastalarda kireçlenme sorununa sebep vermektedir. Bu gibi sorunların tedavisinde ilaçlar, istirahat, boyun desteği, fizik tedavi nöralterapi, mezoterapi PRP ve ozonterapi, epidural gibi tedavi yolları kullanılmaktadır.

image006 300x169 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

DARBELER VE ZORLANMALAR:

Genel olarak spor yaralanmaları, düşme gibi nedenler sonucunda ortaya çıkan ağrı türleridir. Bu ağrıların ortaya çıkmasının sebebi boyun bölgesini oluşturan kemik, kas ve ligamanlarda oluşan zararlar neden olur. Özellikle de trafik kazalarında yaşanan boynun bilinçsiz bir şekilde harekete tabi tutulması sonucu ortaya çıkan bir ağrıdır ve kronik ağrıya sebebiyet vermektedir. Darbe ve zorlanmalara bağlı olan ağrıların tedavisinde nörolterapi, ortaderi tedavisi ve ozonterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Bilinçsiz göz makyajı görme kaybına yol açıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - Boyun Ağrıları için Önemli İpuçları

About Adminn

Check Also

aloe vera canlandirici etki aloe vera faydalari 1 310x165 - Aloe vera bitkisinin 4 faydası ve uygulama yöntemleri

Aloe vera bitkisinin 4 faydası ve uygulama yöntemleri

Aloe vera, vücut için tam bir mucize! Yaraları iyileştiriyor, cildi nemlendiriyor, hatta yanık için bile kullanılabiliyor. İşte Aloe Veralı cilt bakımı! Ciltteki tahriş azaltan, derideki yaralar üzerinde etkisi olan, uçuk tedavisinde kullanılabilen, vücut için doğal bir nemlendirici özelliği olan; kabızlık tedavisinden iltihap sorunlarına kadar, pek çok sağlık sorununa iyi gelen Aloe vera bitkisinin yararlarından hemen [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir