Çarşamba , Haziran 19 2019
Breaking News
Home / Sağlık / Dalak büyümesi nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Dalak büyümesi nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Dalak büyümesi nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Karaciğerin yağlanması sadece karaciğere değil diğer tüm organlara zarar verir. Bunların arasında dalakta vardır. Dalak vücuttaki enfeksiyonlu hücreleri atmada etkilidir. Ancak enfeksiyon atamayan dalak büyümeye başlar. Bu da ciddi sağlık sorununa neden olur. Peki dalak büyümesi nedir? Dalak büyümesinin belirtileri ve tedavisi var mıdır? Dalak büyümesine dair bilmeniz gereken her şey haberin detayında.

Dalak, karının sol altında midenin arka tarafında bulunan bir organdır. Vücudu enfeksiyonlu hücrelerden korur ve kanı zararlı mikroorganizmalardan arındırır. Bağışıklık siteminin zayıflaması dalağın zarar görmesine neden olur. Bunun yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri, kan kanseri, lenfoma ve siroz gibi hastalıklar dalağın büyümesine ortam hazırlar. Dalak büyüdükçe vücutta bazı komplikasyonlar ortaya çıkar. Başta mide belirtileri mide ağrısı ya da apandist ile karıştırır. Ancak dalak büyümesi bekletildikçe bazı kronik hastalıklara zemin hazırlar. Bunun için belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hastanın bir uzmana görülmesi gerekir. Dalak büyümesi beraberinde kansızlık gibi ciddi sağlık sorununun yaşanmasına zemin hazırlar. Kan içerdiği enfeksiyonu temizlemedikçe ve vücuttan atmadıkça hemoglobin oranı azalır. Demir emilimi yeterince sağlanmadığından kansızlık yaşanır. Kişi sürekli yorgun ve ağrılı hisseder.

dalak büyümesi nedir

DALAK BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ

Sürekli tok hissetmek,

Tokluk hissine bağlı hızlı kilo kaybı,

Karın bölgesinde sürekli ağrı ve şişkinlik,

Cilt renginin solgunlaşması,

Vücudun hafif darbelerde bile şiddetli ağrıması,

Üst solunum yolu enfeksiyon rahatsızlığının hiç geçmemesi,

Gece ani ateşlenme ve terleme yaşanması gibi belirtiler dalak büyümesinin habercisi olabilir.

dalak büyümesi

DALAK BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ

Dalak büyümesi erken teşhis edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yaşanılan belirtiler karşısında bir uzmana görünmekte fayda var. Kan testi ve ultrasonla dalağa bakılır. Dalak büyümesi herhangi bir kanser hastalığından dolayı meydana gelmemiş ise dalak hemen alınmaz ilaç tedavisi yapılır. Ancak ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek durumda büyümüş ise cerrahi müdahale ile vücuttan alınır. Dalağın alınması vücutta herhangi bir eksikliğe neden olmaz. Fakat dalağı alının kişi beslenmesine dikkat etmeli çünkü bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Uzmanlar dalağı alınan hastaların sürekli yüksek vitamin ağırlıklı beslenme şeklini sürdürmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü! Down Sendromu nedir? başlıklı makalemizde down, down sendromu ve down sendromu belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Dalak büyümesi nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

About Adminn

Check Also

seker hastasi oldugunuzu gosteren isaretler 1534421277 4699 17 310x165 - Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Sinsi ilerleyen hastalıklardan biri olan diyabet yani şeker hastalığı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten ötürü ortaya çıkar. Ramazan aylarında şeker hastalarının nasıl geçirmesi konusunda uzmanlara danıştık. Peki şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Şeker hastalığı önlenebilir mi? Şeker hastalığını önleyen doğal bir karışım var mıdır? Haberin detayında şeker hastalığı ve şeker hastalarının Ramazanı [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir