Pazartesi , Ağustos 19 2019
Home / Genel Bilgiler / Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat eksiliği ile dikkat dağınıklığı çok benzer gibi görünse de ayrı durumlar olduğunu belirtelim. Bu bakımdan tedavi süreçleri farklılık gösterecektir. Her iki bozukluk için de ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere farklı tedavi süreçleri bulunuyor.

Yetişkin bireylerde dikkat dağınıklığının olumsuz etkileri çeşitli mental egzersizler ve bazı planlamalar ile en aza indirilebilir. Ayrıca bu yöntemler çocuklar içinde uygulanabiliyor. Ancak çocukların kendi başlarına bu yöntemleri uygulaması biraz zır. Ebeveynler çocuklarına dikkat dağınıklı ile yaşamayı öğretebilmesi için bazı bilgileri edinmesi gerekiyor.

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Fiilen yada zihnen meşgul odluğunuz bir an dikkatini toparlayıp işe odaklanamama durumu olarak belirtilir.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Belirtileri çok küçükken gözlemlenen ve tanımlanmış bir bozukluktur. Hiperaktivite ile beraber gözlemlenebilir. Bu duruma ise DEHB, yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu denir.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Dikkat dağınıklığı her konuda olmasa bile bazı konularda dikkati toparlayamama olarak bilinir.

Çocuklarda derslere odaklanma sıkıntısı, dikkat veremem olarak bilinir. Yetişkinlerde ise işlere odaklanamama ve verimli çalışamama olarak biliniyor.

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılır?

Her odaklanamama sorunu için ilaç kullanımı mümkün değildir. Motivasyon yapılmalıdır. Yetişkinlerde maddi karşılığı bulunuyor. Ancak çocuklarda ise başarma sonrası taktir edilme uygulanarak önüne geçilir. Bunun yanı sıra yazılım destekli uygulamalar ile dikkat dağınıklığı azaltılabilir. Bunların yanı sıra psikolog desteğiyle bu durum azalabilir. Ancak bilinmelidir ki, çocuklara ebevenyleri tarafından müdahale edilmesi.  Yetişkinler ise daha farklı destekler almalı ve maddi konuda kendilerini biraz açmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş sararmasına evde doğal tedavi nasıl uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Adminn

Check Also

Probiyotikler, sofraların parlayan yıldızı!

Son yıllarda bağırsakların genel sağlığımız üzerindeki etkisi daha net ortaya kondukça probiyotikler adından en sık bahsedilen ürünler haline geldi.  Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hilal Karaca, probiyotiklerin, sindirim sisteminden kilo kontrolüne, insülin direncinden karbonhidrat emilimine kadar vücudumuz için birçok faydası olduğuna işaret ederek ilginç bilgiler verdi. SEN NEYMİŞSİN PROBİYOTİK! Genel sağlığın korunması [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir