Perşembe , Nisan 18 2019
Home / Genel Bilgiler / Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?
image003 7 660x330 - Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

image001 8 300x150 - Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dikkat eksiliği ile dikkat dağınıklığı çok benzer gibi görünse de ayrı durumlar olduğunu belirtelim. Bu bakımdan tedavi süreçleri farklılık gösterecektir. Her iki bozukluk için de ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere farklı tedavi süreçleri bulunuyor.

Yetişkin bireylerde dikkat dağınıklığının olumsuz etkileri çeşitli mental egzersizler ve bazı planlamalar ile en aza indirilebilir. Ayrıca bu yöntemler çocuklar içinde uygulanabiliyor. Ancak çocukların kendi başlarına bu yöntemleri uygulaması biraz zır. Ebeveynler çocuklarına dikkat dağınıklı ile yaşamayı öğretebilmesi için bazı bilgileri edinmesi gerekiyor.

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

image003 7 300x154 - Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Fiilen yada zihnen meşgul odluğunuz bir an dikkatini toparlayıp işe odaklanamama durumu olarak belirtilir.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Belirtileri çok küçükken gözlemlenen ve tanımlanmış bir bozukluktur. Hiperaktivite ile beraber gözlemlenebilir. Bu duruma ise DEHB, yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu denir.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Dikkat dağınıklığı her konuda olmasa bile bazı konularda dikkati toparlayamama olarak bilinir.

Çocuklarda derslere odaklanma sıkıntısı, dikkat veremem olarak bilinir. Yetişkinlerde ise işlere odaklanamama ve verimli çalışamama olarak biliniyor.

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılır?

Her odaklanamama sorunu için ilaç kullanımı mümkün değildir. Motivasyon yapılmalıdır. Yetişkinlerde maddi karşılığı bulunuyor. Ancak çocuklarda ise başarma sonrası taktir edilme uygulanarak önüne geçilir. Bunun yanı sıra yazılım destekli uygulamalar ile dikkat dağınıklığı azaltılabilir. Bunların yanı sıra psikolog desteğiyle bu durum azalabilir. Ancak bilinmelidir ki, çocuklara ebevenyleri tarafından müdahale edilmesi.  Yetişkinler ise daha farklı destekler almalı ve maddi konuda kendilerini biraz açmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş sararmasına evde doğal tedavi nasıl uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

About Adminn

Check Also

karsinofobi nedir karsinofobi ile nasil basa cikilir 1554294879 5879 11 310x165 - Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Kanserinde fobisi olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde giderek artan karsinofobi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır? Haberin detayında karsinofobiye dair merak edilenleri bulabilirsiniz. Kanser günümüzde milyonlarca insanın korkulu rüyası oldu. Yapılan araştırmalarda tüm insanlarda belirli oranda kanser olma ihtimali vardır. Bu yüzden uzmanlar kişilerin en az 3 ayda [...]

One comment

  1. Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily, this web page is in fact good and the viewers are genuinely sharing
    nice thoughts.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir