Pazartesi , Mart 18 2019
Home / Diyet / Diyetlerde en çok yapılan 5 hata!

Diyetlerde en çok yapılan 5 hata!

Kilo vermeye çalışanların en çok yaptığı 5 hata; kalori miktarını birden azaltmak, ara öğünleri atlamak ve karbonhidratları kısıtlamak! İşte haberimiz:

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, kilo vermek isteyenlerin yaptıkları büyük hatalara dikkat çekti ve zayıflamanın öncelikle karar vermekten geçtiğinin altını çizdi.

Diyetlerde en çok yapılan 5 hata!

Hata 1: Alınan kalori miktarını birden azaltarak, şok diyetler uygulamak
Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında ise bireyin aç kalmasına rağmen kilo verememesinin nedeni, bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

Hata 2: Karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek
Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun yapı taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli fakat miktarına dikat edilmelidir.

Hata 3: Ara öğünleri atlamak
Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 ana öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır. Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

HATA 4: Su tüketimini azaltmak
Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi, ödemin atılmasından, yağ yıkımının hızlanmasından ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, böbrek taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği için de oldukça etkilidir.

Hata 5: Tek tip beslenme programları uygulamak
Tek tip beslenme programlarında Cho, protein ve yağ alımının dengeli olamayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En çok zayıflatan çorba çeşitleri başlıklı makalemizde çorba diyeti, çorba diyeti ekşi ve çorba diyeti ile kaç kilo verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Diyetlerde en çok yapılan 5 hata!

About Adminn

Check Also

sogan suyu ile zayiflama teknigi 1551879625 6144 2 310x165 - Kuru soğan suyu zayıflatır mı? Soğan suyu ile zayıflama yöntemi

Kuru soğan suyu zayıflatır mı? Soğan suyu ile zayıflama yöntemi

Sağlık açısından son derece yararlı olan soğan suyunu düzenli tüketerek dilediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. 20 gün boyunca uygulamanız gereken kuru soğan suyu kürü ile en az 4 kilo kadar zayıflayabilirsiniz. Soğan suyu kürü nasıl hazırlanır? Soğan suyu kürünün faydaları neler? Soğan suyu zayıflatır mı? Zayıflatıcı etkisiyle soğan suyu kürü hakkında bilinmesi gerekenler... Ağırlıklı bir şekilde soğanın [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir