Pazartesi , Mart 18 2019
Home / Şifalı Bitkiler / Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Kan şekerini dengede tutan mucize bitki!

Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Kan şekerini dengede tutan mucize bitki!

Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Kan şekerini dengede tutan mucize bitki!

Yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bileşikler bitki ailesine ait olan dulavrat otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Peki dulavrat otunun faydaları nelerdir? Demlenip tüketildiğinde kan şekerini dengede tutan mucize bitki dulavrat otu hakkında bilinmeyenleri araştırdık. Haberin detayında dulavrat otu hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

İçeriğinde inülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler ve mikrop kırıcı maddelerin birleşiminden oluşan dulavrat otunun gövdesi diken diken görünen ve iri yapraklardan oluşur. Genellikle yaz aylarında mor çiçek açar. Çok eski tarihlerden itibaren alternatif tıpta kullanılır. Özellikle Çin’de geleneksel tıpta kullanılan bu ot; antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal ve idrar söktürücü gibi etkilere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde halk tarafından da hastalıklar sırasında sıklıkla tüketilir. Bitkinin kökü bazı diğer bitkilerle karıştırılarak kızamık, bademcik ve grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Hemen hemen herkes tarafından bilinen bu otun aslında insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Kızılderili kadınlar doğum öncesi ve sonrası bu otun suyunu tüketirlermiş. Çünkü bu ot kısa sürede doğum oluşturduğu tahribatın iyileşmesini sağlar. Yağı çıkartılarak da kullanılan bu bitki ciltte oluşan deformasyonlara da iyi gelir.

Dulavrat

DULAVRAT OTUNUN FAYDALARI NELEDİR?

Antioksidan maddesi sayesinde kandaki enfeksiyonlu hücreleri temizler. Kısa sürede vücut içerisindeki toksinleri attığından cilt yüzeyindeki kan dolaşımını hızlandırarak burada hasatlık oluşma ihtimalini azaltır. Vücudun hem temizlenmesine hem de hormonların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen lenfatik sistemin güçlenmesini destekleyerek vücudun çeşitli hastalıklara yakalanmasını engeller.

Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak daha rahat tuvalete çıkmaya yardımcı olur. Vücutta biriken sıvı oranını atarak sodyum maddesinin neden olacağı şişkinlikleri oluşmamasını sağlar. Ayırca böbreklerde oluşma ihtimali olan taş ve kum gibi maddelerin oluşumunu önler.

Cilt yüzeyinde meydana gelen akne, sivilce, sedef ve egzama gibi hastalıklarına dulavrat otunun yağı birebir fayda sağlar. Ayırca tahrişe neden olmuş vücudun sakinleşmesini ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

İnülin maddesi kandaki şeker oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir ottur.

Dulavrat otu

Arktiken içeren dulavrat otu araştırmalara konu oldu. Bu araştırmalar sonucunda içerdiği bu maddenin kanserli hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını önler. Oluşmuş olanları ise kısa sürede yok eder. Özellikle akciğer ev mide kanserlerinde etkilidir.

Üst solunum yolu hasatlıkları sırasında tüketildiğinde vücudun ter ile hücreleri atmasını destekler. Kısa sürede bağışıklığı güçlendirerek vücudun daha dinç olmasını sağlar.

Dulavrat otundan hazırlanan su aynı zamanda banyo sırasında son yıkamada kullanıldığında saç dökülmesine ve kepeklenmesini önler.

Yapılan bir başka araştırmada gut hastalığında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

DULAVRAT OTU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Bir tatlı kaşığı dulavrat otunun kurtulmuş halini bir su bardağında kaynatın. İlk kaynamadan sonra kapatıp bekleyin. 10 dakika sonra süzüp günde bir bardak tüketebilirsiniz. Aynı suyu yüzünüze tonik olarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ispanağın faydaları nelerdir? 7 gün boyunca ıspanak yerseniz ne olur? başlıklı makalemizde çiğ ıspanağın faydaları, hamilelikte ıspanağın faydaları ve ispanağın faydaları nelerdir ispanağın faydalari hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Kan şekerini dengede tutan mucize bitki!

About Adminn

Check Also

beyaz leblebinin faydalari nelerdir et yemeyenlerin tuketmesi gereken besin 1550403677 3605 13 310x165 - Beyaz leblebinin faydaları nelerdir? Et yemeyenlerin tüketmesi gereken besin!

Beyaz leblebinin faydaları nelerdir? Et yemeyenlerin tüketmesi gereken besin!

Kuruyemiş olarak tüketilen beyaz leblebinin insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor musunuz? İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa birçok faydası olan beyaz leblebi hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Peki beyaz leblebinin faydaları nelerdir? İşte et tüketemeyenlerin tüketmesi gereken mucize besin beyaz leblebi... Leblebinin beyaz ve sarı olmak üzere iki çeşidi vardır. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir