Çarşamba , Mayıs 22 2019
Breaking News
Home / Genel Bilgiler / Elektronik Sigaranın Zararları Var Mıdır? Sigarayı Bıraktırır mı?

Elektronik Sigaranın Zararları Var Mıdır? Sigarayı Bıraktırır mı?

Elektronik Sigaranın Zararları
Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigaraların içinde çeşitli aromalarda nikotin solüsyonu bulunur. Cihaz pil gücünü kullanarak bu solüsyonu yakmadan ısı ile buharlaştırır. Elektronik sigarayı kullanan kişi ortaya çıkan bu nikotinli buharı solur. Elektronik sigaranın zararları, normal sigaranın zararlarından çok da farklı değildir.

Elektronik sigaraların içindeki piller, telefon bataryalarına benzer. Bu nedenle kullanım sırasında aşırı ısınıp patlayabilirler ve kullanıcıya ciddi zararlar verebilirler. Sigarayı bıraktırmak bir yana daha önce sigara alışkanlığı olmayan insanlar elektronik sigara kullandıktan sonra sigaraya başlama eğilimi gösteriyorlar.

Elektronik Sigaranın Zararları

Sigaranın bağımlılık yapıcı etkisi içerisindeki nikotinden kaynaklanır. Elektronik sigaranın içinde de aynı nikotin bulunmaktadır. Ayrıca vücudun dolaşım ve insülin sistemine de zararlı etkileri bulunmaktadır. Normal sigaradan farklı olarak bu zararın derecesi elektronik sigaranın içerisindeki nikotin miktarına bağlıdır. Elektronik sigaranın içinde daha az miktarda zararlı madde olduğunu düşünmek yanlıştır. Elektronik sigaranın içindeki likit buharlaşırken açığa petrol türevi birçok zararlı kimyasal madde çıkartır. Açığa çıkan zararlı maddelerin uzun dönem etkileri de cihaz çok uzun bir süredir piyasada olmadığı için bilinmemektedir. Pasif içicilik konusunda ise elektronik sigara dumanına maruz kalmak normal sigara dumanına maruz kalma ile aynı etkiyi göstermektedir.

Yapılan bazı çalışmalarda elektronik sigaranın sigarayı bırakmakta yardımcı olduğu görülse de daha sonra ulaşılan sonuçlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. İçerisinde tütün olmadığı halde Amerika’da bir tütün ürünü olarak kabul edilmektedir. Elektronik sigaranın zararları dolayısıyla da sigarayı bırakmak için kullanılamayacağı söylenmektedir.

Elektronik sigaranın zararları ile ilgili daha çok çalışma yapılması ve uzun bir süre geçmesi gerekmektedir ancak şu andaki durum elektronik sigaranın zararlı olduğu yönündedir. Sigarayı bıraktırmaktan öte sigaraya başlama riskini arttırır, kullanan kişiye ve çevresine zarar verir, sigara ile birlikte kullanıldığında hastalıkların daha hızlı gelişmesine neden olur. Elektronik sigara ile ilgili daha tehlikeli olan durum ise denetimsiz olan üreticilerin farklı renklerde ve aromalarda ürünlerini çocuklara pazarlamalarıdır. Bu nedenle elektronik sigara kullanan çocuklar Dünya üzerinde çok fazladır ve maalesef birçoğu ilerleyen zamanlarda sigaraya da başlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toksin Alımını Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - Elektronik Sigaranın Zararları Var Mıdır? Sigarayı Bıraktırır mı?

About Adminn

Check Also

mutsuz yalniz kadin ayrilik depresyon 1 310x165 - Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku bozuklukları ve yanlış beslenme de depresyonu tetikliyor. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa "kış depresyonu" yaşıyor olabilirsiniz. Psikolog Sena Sivri kış depresyonuna karşı alınabilecek 9 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Yapılan araştırmalara göre, [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir