Çarşamba , Mayıs 22 2019
Breaking News
Home / Diyet / Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler
image001 9 620x330 - Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

image001 9 300x180 - Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemine yoğunlaşıyor.

İçinde bulunan besin öğeleri sayesinde onları birer beyin dostu yapan besinler vardır.

Bu besin değerlerinden bahsetmeden önce şunlardan bahsetmek istiyoruz;

Akciğer kanserinden korunmak için sigara içmememiz gerektiğini konusunda hepimiz bilgi sahibiyiz.

Alkolü fazla alırsak karaciğerimiz sıkıntıya girer. Az su içmek de böbrek sağlığımızı büyük tehlikeye atar. Tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, hatta zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiği hakkında bilgi sahibi misiniz?

Stres, hava kirliliği, kötü beslenme gibi nedenlerden dolayı beynimiz bu durumlardan olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor, hafızamız zayıflayabiliyor ya da bir işe odaklanma durumumuz yavaşlıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir beyin ve hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemi üzerinde duruyor.

İçerdikleri besin öğelerinden dolayı onları birer beyin dostu yapan 8 besini ise şöyle söylüyor; Zerdeçal, Yağlı tohumlar-Kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, kakao, kemik suyu, yaban mersini ve kemik suyu.

image003 8 300x182 - Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Zerdeçal

“Kurkumin” adı verilen etken maddesi ile zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu kök bitkisi tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış. Beynin oksijenlenmesine, bilgiyi kavramanıza yardımcı olan bir besin kaynağıdır.

Zerdeçalda bulunan kurkuminden tam anlamıyla faydalanmak içinse zerdeçalı yağ içinde hafif ısı altında bırakmak lazım. Sebze veya et yemeklerinizi bitkisel yağ ve zerdeçalla sote etmek bunun için çok matıklı bir seçenektir. Kurkumin içeren bir gıda takviyesi kullanımında ise emilimi yüksek ve standartlara uygun olanları tercih etmelisiniz.

image005 2 300x200 - Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Yaban mersini

Yaban mersini ve diğer koyu renkli çileksi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği bakımından güçlü besin kaynaklarıdır.

Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara yer hazırlayan oksidatif strese karşı koruyucu bir özelliğe sahiptirler. Özellikle de yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri içindeki sinyal iletimi için geliştirici olarak gösterilmiştir. Geriye kalan besin değerlerine sitemizde bulunan bir sonraki haberden ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

About Adminn

Check Also

diyet yaparken kofte yenir mi kilo aldirmayan diyet kofte tarifi 1552390342 7062 15 310x165 - Köfte kilo aldırır mı? Diyet yaparken köfte yenir mi?

Köfte kilo aldırır mı? Diyet yaparken köfte yenir mi?

Enfes tadıyla vazgeçilmesi zor olan köfte, her mutfakta sıklıkla yapılan yemeklerden bir tanesidir. Peki akşam yemeklerinde köfteyi az yesek bile kilo alır mıyız? Diyetteyken köfte yenir mi? Kilo aldırmayan köfte nasıl yapılır? İşte diyette köfte tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler... Akşam sofralarının vazgeçilmez menüsü olan köfte-patates-pilav, herkes tarafından bilinen ve severek yenilen bir yemektir. Lezzetiyle [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir