Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Diyet / Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemine yoğunlaşıyor.

İçinde bulunan besin öğeleri sayesinde onları birer beyin dostu yapan besinler vardır.

Bu besin değerlerinden bahsetmeden önce şunlardan bahsetmek istiyoruz;

Akciğer kanserinden korunmak için sigara içmememiz gerektiğini konusunda hepimiz bilgi sahibiyiz.

Alkolü fazla alırsak karaciğerimiz sıkıntıya girer. Az su içmek de böbrek sağlığımızı büyük tehlikeye atar. Tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, hatta zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiği hakkında bilgi sahibi misiniz?

Stres, hava kirliliği, kötü beslenme gibi nedenlerden dolayı beynimiz bu durumlardan olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor, hafızamız zayıflayabiliyor ya da bir işe odaklanma durumumuz yavaşlıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir beyin ve hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemi üzerinde duruyor.

İçerdikleri besin öğelerinden dolayı onları birer beyin dostu yapan 8 besini ise şöyle söylüyor; Zerdeçal, Yağlı tohumlar-Kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, kakao, kemik suyu, yaban mersini ve kemik suyu.

Zerdeçal

“Kurkumin” adı verilen etken maddesi ile zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu kök bitkisi tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış. Beynin oksijenlenmesine, bilgiyi kavramanıza yardımcı olan bir besin kaynağıdır.

Zerdeçalda bulunan kurkuminden tam anlamıyla faydalanmak içinse zerdeçalı yağ içinde hafif ısı altında bırakmak lazım. Sebze veya et yemeklerinizi bitkisel yağ ve zerdeçalla sote etmek bunun için çok matıklı bir seçenektir. Kurkumin içeren bir gıda takviyesi kullanımında ise emilimi yüksek ve standartlara uygun olanları tercih etmelisiniz.

Yaban mersini

Yaban mersini ve diğer koyu renkli çileksi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği bakımından güçlü besin kaynaklarıdır.

Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara yer hazırlayan oksidatif strese karşı koruyucu bir özelliğe sahiptirler. Özellikle de yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri içindeki sinyal iletimi için geliştirici olarak gösterilmiştir. Geriye kalan besin değerlerine sitemizde bulunan bir sonraki haberden ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Dikkat Dağınıklığı Nedir? Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Adminn

Check Also

Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narını bal ile karıştırıp tüketirseniz…

C vitamini bakımından zengin olan kudret narı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Peki kudret narının faydaları nelerdir? Sizler için tropik meyveler arasında en çok tüketilen kudret narı hakkında merak edilenleri derledik. Haberin detayında acı bir tadı olan fakat nar ile beraber tüketilebilen kudret narına dair her şeyi bulabilirsiniz. Bol su ve [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir