Çarşamba , Temmuz 17 2019
Home / Genel Bilgiler / Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Erişkinlerde daha fazla görülen huzursuz bağırsak sendromun ne olduğunu biliyor musunuz? Strese ve kötü beslenme alışkanlığına bağlı gelişen bu rahatsızlığın belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizle için araştırdık. İşte huzursuz bağırsak sendromuna dair bilmeniz gerekenlerin hepsi…

İrritabl bağırsak ya da huzursuz olarak da geçer. Organik bir nedeni olmayan bu rahatsızlık çeşitli sebeplerden ötürü çıkar. Sindirim sorunu olan bu rahatsızlık sadece aklın bağırsağı değil tüm sindirimi etkiler. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık, şiddetli karın ağrıları ile kendini gösterir. Bağırsakların enfeksiyon kapması ya da bazı ilaçların yan etkileri ile hasara uğraması ile yaşanır.

Yiyecek, içecek, ilaçlar ve hava yolu ile vücuda giren bakterileri bağırsaklarda yoğun gaz oluşturur. Bu da bağırsakların tıkanmasına neden olur. Gaz bağırsaklardaki basınca neden olduğundan karın ağrısı ve şişkinlik gibi semptomlarla kendini gösterir. Yapılan bazı araştırmalarda bu duruma ster de neden olabildiği ortaya çıkarıldı. Stres altındaki beyin vücuda sağlıklı sinir sinyalleri vermediğinden bağırsaklar işlevlerini yerine getirmez.

Hassas bağırsak sendromu

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU GENEL NEDENLERİ

Sindirim sisteminde gaz birikmesi

Bağırsakların iltihaplanması veya enfeksiyon kapması

Bağırsaklarda yemek kalıntılarına bağlı gelişen kasılmalar

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sık sık yaşanan ishal atakları ve uzun süreli tutmakta zorlanma

Karın bölgesinde dengesiz şişkinlik ve şişkinliğe bağlı gelişen ağrı

Dışkılama sırasında gelen salgı

Yemek sonrası karın alt bölgesinde sertleşme ve kramplar

İshalin yanı sıra kabız olarak da görünebilir.

Karın ağrısı

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU TEDAVİSİ

Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinden sendroma bağlı gelişen etkiler azaltılmaya çalışılır. Stresin bu hastalıkta tetikleyici olmasından dolayı uzmanlar stresi azaltacak tedaviler uygular. Aynı zamanda buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciye gibi besinlerden uzak durulması hastalığın tedavi sürecini destekler. Stresin azalması için de rezene, nane ve papatya gibi bitki çaylarının tüketilmesinde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Bu Sıra Dışı Çayı Tanıyınca Çok Şaşıracaksınız: Kombu Çayı başlıklı makalemizde kombu çayı, kombu çayı 2200 ve kombu çayı al hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Yaz geldi, ‘Melanom’ riskine dikkat!

  Yaz mevsimine girdiğimiz bu günlerde uzmanlar, güneş ışınlarının zararlı etkilerine doğrudan maruz kalmanın, en agresif cilt kanseri olarak tanımlanan “melanom” riskini artırdığına dikkat çekiyor. Melanomu erken evrede yakalamanın tedavide çok önemli olduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçak Karaca, konuyla ilgili önerilerde bulundu. Risk taşıyanların, vücuttaki [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir