Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Şifalı Bitkiler / Ispanağın faydaları nelerdir? 7 gün boyunca ıspanak yerseniz ne olur?

Ispanağın faydaları nelerdir? 7 gün boyunca ıspanak yerseniz ne olur?

Ispanağın faydaları nelerdir? 7 gün boyunca ıspanak yerseniz ne olur?

Doğada bulunan en zengin demir maddesine sahip olan ıspanak hakkında merak edilenleri derledik. Peki ıspanağın faydaları nelerdir? Çizgi filmlere bile konu olan ıspanağı 7 gün boyunca düzenli tüketildiğinde ortaya çıkan sonuçlara çok şaşıracaksınız. Haberin detayında ıspanağın faydalarına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Ispanak karoten-B maddesi açısından zengin olan nadide besin kaynaklarındandır. Ayrıca içeriğinde bol miktarda A, C, K ve E vitaminlerini barındırmasının yanı sıra manganez, demir, magnezyum ve bakır gibi maddeleri de bol miktarda içermektedir. Eski çağlardan beridir alternatif tıpta şifa bitkilerinden biri olarak da kullanılmıştır. Tiamin ve niasin maddeleri vücudumuzda hasara uğramış hücreleri yeniler. Yapılan araştırmalarda uzmanlar 7 gün boyunca belli miktarda ıspanak yemenin vücudumuza birçok fayda sağladığını gözlemlemişlerdir.

Ispanağın faydaları

Asya kıtasında İpek ve Baharat yolu ile tüm dünyaya yayılan ıspanak doğada demir bakımından en zengin bitkidir. Bitki olmasına rağmen yemek ve salatalarda sık sık tüketilir. Ispanak sağlığın yanı sıra cilde de faydası var. Özellikle 11. yüzyıldaki kadınlar ıspanaktan elde ettikleri maskelerle cilt bakımı yaparlarmış. Ayrıca vücuttaki cilt hastalıkları içinde sıcak suyun içine atılır o suda yarım saat beklenirmiş. Tıbbı tedavide sıklıkla kullanılan ıspanağı uzmanlar hamile ve gelişim çağındaki kişilerin tüketmesi gereken önemli bir besin olduğunu vurguluyor.

ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR? 7 YEDİ GÜN BOYUNCA YERSENİZ NE OLUR?

Ispanak, kalori ve yağ oranı düşük olduğundan diyet listelerinde yerini alan bir besindir. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsak ve mide faaliyetlerini olumlu etkilediğinden sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık sorununun yaşanma riskini azaltır. Ancak uzmanlar gün içerisinde belli bir miktarda tüketilmesi gerektiğini vurguluyor aksi takdirde fazla tüketilen ıspanağın ishale neden olabileceğini belirtiyor.

Kabızlık

Flavonoidler maddesi açısından zengin olan nadir besin kaynaklarından biri olan ıspanak, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin vücutta arttırdıkları zararlı toksin oranını azaltır. Yapılan araştırmalarda ıspanağın cilt ve mide kanserine neden olan zararlı hücrelerin oluşmasını engellediği de ortaya konmuştur.

Ispanak maske

Günümüzde bilgisayar, televizyon ve telefonların ışıklarından kaynaklı yaşanan göz rahatsızlıklarına da iyi gelen besinlerden biridir. Özellikle bozulan retinanın ışığı kırmadan sarı noktaya geçmesi ile oluşan astigmat rahatsızlığının riskini azaltır.

Göz

Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişilerin protein eksikliğini gidermede alternatif besinlerden biridir. İçerdiği K vitamini kemik sağlığını korur. Ayrıca kas dokularında meydana gelen kollajen eksikliğini de giderir. Özellikle 7 gün boyunca çiğ tüketildiğinde etkisi daha fazladır.

Kemik ağrısı

Vücudun oksijen ve su oranının azalmasına bağlı demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği de bünyenin zayıflamasına neden olur. Doğada demir açısından en zengin besinlerden biri olan ıspanak bu eksikliği gidermede etkilidir. Bazı uzmanlar günde bir tabak tüketilen ıspanağın kırmızı etin yerine geçtiğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Beyaz leblebinin faydaları nelerdir? Et yemeyenlerin tüketmesi gereken besin! başlıklı makalemizde beyaz leblebi faydaları zararları, beyaz leblebi yemenin faydaları ve beyaz leblebinin cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Sumağın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca sumak suyu içerseniz…

Bitki şeklinde yetişen sumak topluluğu ayrıştırılarak kullanılır. Öğütülür ya da kurutularak baharat olarak tüketilen sumak içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlar. Peki sumağın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca sumak suyu içerseniz ne olur? Ekşi tadı olan sumak Anadolu yemeklerinin baş tacıdır. Haberin detayında sumağa dahi bilinmeyen her şeyi bulabilirsiniz. Yabani otlar arasında [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir