Salı , Temmuz 16 2019
Home / Hastalıklar / Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

İmmünoterapi çeşitlerinden biri olan ve spesifik olarak kanser tedavisi ile ilgilenen immüno-onkoloji hakkında bilmeniz gerekenler Pudra.com’da!

İmmüno, bağışıklık sistemi anlamına gelir. Bu anlamda immüno-onkolojik tedaviler de bağışıklık sistemimizdeki T lenfositlerin kanser hücrelerine farkındalığını arttırarak, tanınmasını ve yok edilebilmesini sağlamayı amaçlar.

Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

İmmüno-onkoloji; kanserle mücadelede  “büyük buluş” olarak kabul edilmekte ve pek çok kanser çeşidiyle mücadeleyi kökten değiştirebilme potansiyeli taşımaktadır.

Sağlıklı hücreler ile kanseri hücreler arasındaki farklar:

  • Vücudunuzda sağlıklı hücreler; kontrollü büyür, gelişir, görevlerini yerine getirir.
  • Kanser hücreleri; kontrolsüzce büyür, şekil ve boyutlarında varyasyonlar vardır, düzenli görüntüye sahip değildir, farklı dokulara sıçrayabilir.

İmmünoterapi ve çeşitleri

1. Aşılar:
Kişiyi kendi tümör hücreleri ya da antijenleriyle aşılamak kanser immünoterapisindeki yeni gelişmelerdendir. Kanser aşıları iki tiptir: Önleyici aşılar ve tedavi aşıları.

2. Alerji tedavileri
İmmünoterapi, tıbbi tedaviler içinde allerjileri tedavi edebilen tek formdur. 3 Deri altına enjeksiyon immünoterapi veya dil altına ağızdan immünoterapi olarak iki şekilde uygulanmaktadır.

3. İmmüno – Onkoloji
İmmüno-Onkoloji; immünoterapi çeşitlerinden biridir, spesifik olarak kanserle mücadeleyi amaçlar.  İmmüno-onkoloji kanserle mücadelede, diğer kanser tedavi yaklaşımlarından farklıdır.

Kanser için tedavi yaklaşımları

  • Cerrahi tedavi
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi
  • Hedefe yönelik tedavi
  • İmmünoterapi

İmmüno-Onkoloji’nin etkili olduğu ve çalışmaları devam eden kanser türleri

Her kanser tipinin kendine has özellikleri vardır. İmmüno-onkoloji; melanom, akciğer kanseri, böbrek kanseri, lenf kanseri, baş ve boyun kanseri, multipl miyelom, prostat kanseri, kan kanseri (lösemi), triple negatif meme kanseri, bağırsak kanserini içeren çok sayıda kanser tipinde çalışmaları bulunmaktadır.

İmmüno-Onkoloji yolculuğu

İmmüno-Onkoloji yolculuğu, hekiminizle birlikte vereceğiniz bir karardır. Bu yolculukta genel basamaklar aşağıdaki gibidir
1. İmmüno-Onkoloji’yi bir tedavi seçeneği olarak düşünmek.
2. İmmüno-Onkoloji’de aktif paydaş olmak.
3. Sağlığınızı takip etmek.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit için doğal tedavi yöntemleri başlıklı makalemizde sinuezit, sinuezit belirtileri ve Sinüzit hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Vücudun önemli organlarından biri olan karaciğerin yağ bağlaması ve buradaki hücrelerin mutasyona uğraması ile ortaya çıkan karaciğer kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında karaciğer kanserine dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz. Karaciğer karının sağ kısmında bulunur. Vücuda giren bazı zararlı toksinleri biriktirerek [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir