Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Hastalıklar / Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

İmmünoterapi çeşitlerinden biri olan ve spesifik olarak kanser tedavisi ile ilgilenen immüno-onkoloji hakkında bilmeniz gerekenler Pudra.com’da!

İmmüno, bağışıklık sistemi anlamına gelir. Bu anlamda immüno-onkolojik tedaviler de bağışıklık sistemimizdeki T lenfositlerin kanser hücrelerine farkındalığını arttırarak, tanınmasını ve yok edilebilmesini sağlamayı amaçlar.

Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir?

İmmüno-onkoloji; kanserle mücadelede  “büyük buluş” olarak kabul edilmekte ve pek çok kanser çeşidiyle mücadeleyi kökten değiştirebilme potansiyeli taşımaktadır.

Sağlıklı hücreler ile kanseri hücreler arasındaki farklar:

  • Vücudunuzda sağlıklı hücreler; kontrollü büyür, gelişir, görevlerini yerine getirir.
  • Kanser hücreleri; kontrolsüzce büyür, şekil ve boyutlarında varyasyonlar vardır, düzenli görüntüye sahip değildir, farklı dokulara sıçrayabilir.

İmmünoterapi ve çeşitleri

1. Aşılar:
Kişiyi kendi tümör hücreleri ya da antijenleriyle aşılamak kanser immünoterapisindeki yeni gelişmelerdendir. Kanser aşıları iki tiptir: Önleyici aşılar ve tedavi aşıları.

2. Alerji tedavileri
İmmünoterapi, tıbbi tedaviler içinde allerjileri tedavi edebilen tek formdur. 3 Deri altına enjeksiyon immünoterapi veya dil altına ağızdan immünoterapi olarak iki şekilde uygulanmaktadır.

3. İmmüno – Onkoloji
İmmüno-Onkoloji; immünoterapi çeşitlerinden biridir, spesifik olarak kanserle mücadeleyi amaçlar.  İmmüno-onkoloji kanserle mücadelede, diğer kanser tedavi yaklaşımlarından farklıdır.

Kanser için tedavi yaklaşımları

  • Cerrahi tedavi
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi
  • Hedefe yönelik tedavi
  • İmmünoterapi

İmmüno-Onkoloji’nin etkili olduğu ve çalışmaları devam eden kanser türleri

Her kanser tipinin kendine has özellikleri vardır. İmmüno-onkoloji; melanom, akciğer kanseri, böbrek kanseri, lenf kanseri, baş ve boyun kanseri, multipl miyelom, prostat kanseri, kan kanseri (lösemi), triple negatif meme kanseri, bağırsak kanserini içeren çok sayıda kanser tipinde çalışmaları bulunmaktadır.

İmmüno-Onkoloji yolculuğu

İmmüno-Onkoloji yolculuğu, hekiminizle birlikte vereceğiniz bir karardır. Bu yolculukta genel basamaklar aşağıdaki gibidir
1. İmmüno-Onkoloji’yi bir tedavi seçeneği olarak düşünmek.
2. İmmüno-Onkoloji’de aktif paydaş olmak.
3. Sağlığınızı takip etmek.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit için doğal tedavi yöntemleri başlıklı makalemizde sinuezit, sinuezit belirtileri ve Sinüzit hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Epilepsi İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Halk arasında “sara” olarak bilinen epilepsi hastalığı erken tanı, doğru tedavi ve düzenli takipler sayesinde kontrol altında tutulabiliyor. Epilepsiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar ise hastaların tedavi sürecini ve tüm yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, epilepsi hastalığıyla ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. 1-Bilinç kaybı [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir