Pazartesi , Ağustos 19 2019
Home / Hastalıklar / Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Vücudun önemli organlarından biri olan karaciğerin yağ bağlaması ve buradaki hücrelerin mutasyona uğraması ile ortaya çıkan karaciğer kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında karaciğer kanserine dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Karaciğer karının sağ kısmında bulunur. Vücuda giren bazı zararlı toksinleri biriktirerek hücrelere zarar vermesini önler. Ancak yaşanan herhangi bir komplikasyonda karaciğerin bu yağ birikimini vücuttan atamaması doğrultusunda buradaki hücreler mutasyona uğrar  tümör olarak ortaya çıkan kitle kansere davetiye çıkarır. Karaciğerin uğradığı olumsuzluk tüm vücudu etkiler yani karaciğer kanseri olmuş bir kişi diğer kanserlere yakalanma oranı artar. Özellikle kalın bağırsak kanseri bu oranda yakalanma olasılığı en yüksek  olandır.

karaciğer kanseri

KARACİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karın sağ üstünde şişkinlik yaşanması

Üst karında kramp ve ağrı

Tümör nedeniyle artan bulantı ve kusma

Yeme isteğinin azalmasına bağlı ortaya çıkan kilo kaybı

Cilt renginde sarı rengi

Dışkılamada beyaz lekeler ve ağır koku

Göz yorgunluğu ve göz hastalıklarının sıklıkla yaşanması

karaciğer kasneri

KARACİĞER KANSERİ RİSK FAKTÖRÜ

Kalıtsal hastalıkları olan kişilerde

Aşırı yağlı beslenme

Kötü alışkanlıklar ( alkol, sigara)

Siroz gibi karaciğerin dokusunu bozan hastalıklar

Kronik hastalıklar ve bazı ilaçların yan etkileri

KARACİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler ardından hastanın hemen uzman bir doktora görünmesinde fayda var. İlk evrelerde teşhis edilen karaciğer kanserinden ilaç ile kurtulunabilinir. Ancak ilerleyen karaciğer kanseri ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Karaciğerin son aşamasın ile karaciğerin alınması olur ancak karaciğer alındığında vücudun savunma mekanizması düşer. Bu yüzden karaciğer nakline ihtiyaç duyulur. Tümör çok şiddetli değilse sadece tümör alınarak ilaç ve ek takviyelerle karaciğer temizlenir. Daha sonra kemoterapi tedavisi başlanır. Uzmana doktorlar bu durumların yaşanmaması için düzenli bir şekilde karaciğer de olumlu etki yapan besinler tüketilmesi gerektiğini savunur.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de 7 kişiden 1'i migren hastası! başlıklı makalemizde miğren, miğren ağrısı ve miğren tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Kanserinde fobisi olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde giderek artan karsinofobi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır? Haberin detayında karsinofobiye dair merak edilenleri bulabilirsiniz. Kanser günümüzde milyonlarca insanın korkulu rüyası oldu. Yapılan araştırmalarda tüm insanlarda belirli oranda kanser olma ihtimali vardır. Bu yüzden uzmanlar kişilerin en az 3 ayda [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir