Pazar , Haziran 16 2019
Breaking News
Home / Hastalıklar / Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Kanserinde fobisi olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde giderek artan karsinofobi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır? Haberin detayında karsinofobiye dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Kanser günümüzde milyonlarca insanın korkulu rüyası oldu. Yapılan araştırmalarda tüm insanlarda belirli oranda kanser olma ihtimali vardır. Bu yüzden uzmanlar kişilerin en az 3 ayda bir bir kez tüm tetkikleri yapmasını tavsiye eder. Karsinofobiyi ortaya çıkaran en büyük etken ise aşırı depresyon halidir. Artan çevre kirliliği, düzensiz beslenme ve yaşam kalitesini düşüren iş ortamları kişileri kanserle yüz yüze getirir. Depresyon ve stres ile birleşen bu vahim durum korku duygusunun artırır. Kişilerde artan korku duygusu ile beraberinde kanser korkusu denilen karsinofobiyi getirir. Bu fobi ile beraber kişi yaşadığı her rahatsızlığı kanser ile yorumlar. Etrafındaki insanlara yaşadığı şikayetleri anlatır yanlış yönlendirmelerle de ciddi başka sağlık sorunlarının yaşanmasına davetiye çıkarır.

kanser korkusu

KARSİNOFOBİ İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Durumla başa çıkmanın en sağlıklı yolu düzenli sağlık kontrolü yapmaktır. Ancak sürekli tetkikler yapmak kişinin korku duygusunu daha çok artırır.

sağlık kontrolü

Kansere karşı korkunuzu dile getirmek ve uzmanlara danışmakta fayda var. Kaygının azalması için aynı zamanda aile ve çevre desteği almakta önemlidir.

çevreden destek almak

Kulaktan dolma bilgiler yerine yaşadığınız herhangi bir sağlık sorunu karşısında bir uzmana danışmak gerekir. Yaşanan sağlık sorunun önüne geçilmesinde de büyük fayda sağlar.

Özellikle kadınların yaşadığı bu fobi ile başa çıkmak için yaşanan belirtiler sonrası bir uzmana danışmadan hareket edilmesi lazım. Bu korku zamanla sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasını bunun sonucunda da tümörlere neden olur. Bu yüzden korku ile başa çıkacak aktiviteler yapılmalıdır.

qOVUa 1554296156 2486 - Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

Sağlıklı ve temiz bir beslenme düzeni sadece kanseri değil tüm yaşamı olumlu etkileyecektir. Bu yüzden beslenme de ağırlıklı sebze ve meyve tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır? başlıklı makalemizde karaciğer kanseri, karaciğer kanseri ağızdan kan gelmesi ve karaciğer kanseri belirtileri kaşıntı hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Karsinofobi nedir? Karsinofobi ile nasıl başa çıkılır?

About Adminn

Check Also

ishalden korumanin 7 yolu 1 310x165 - Yaz ishalinden koruyan 7 öneri

Yaz ishalinden koruyan 7 öneri

Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren ishal çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri. Yaz ishalinden korunmanın 7 yolu Pudra.com'da. Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren ishal çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri. En sık 5 yaşın altında görülen ishal, 2 yaşından küçük çocuklarda böbrek yetmezliği ve şok gibi çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Çok daha kötüsü sıvı [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir