Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Genel Bilgiler / Kışın Cildinizi Korumak için Yapılacaklar

Kışın Cildinizi Korumak için Yapılacaklar

Kışın Cildinizi Korumak için Yapılacaklar

 Kış aylarında yaşadığımız soğuk, kuru ve kapalı havalar karşısında bu tür havalar cildimize farklı değişikliklere yol açıyor. Bunların baş nedenleri de kuruma ve nemsizliktir.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Asuman Cömert Erkılınç, kış aylarında da cildi korumak için bol su içmek ve sağlıklı beslenmek gerektiğinden bahsediyor. Korumaya yönelik önerilerinden ise şu şekilde bahsediyor;

 GÜNEŞ KORUYUCUYU İHMAL ETMEYİN

Kış aylarında da özellikle UVA güneş ışınlarının etkinliğini sürdüğü için en az 15 koruma faktörlü bir güneş koruyucu kremi düzenli olarak kullanmaya çalışın. Bu durum yaz mevsimi sonrasında artan lekelerin koyulaşmasını engelleyerek leke tedavisinin ilk ve en önemli nedenini oluşturur. İçerisinde hem güneş koruyucu hem de kapatıcı özellik içeren nemlendirici bir kremin seçilmesi ise özellikle çalışanlar için pratik ve etkili bir yöntem olacaktır.

 DÜZENLİ NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Nemlendiriciyi cildinizi temizlendikten sonra, hala nemli haldeyken tercih edin. Böylelikle etkisi daha da artacaktır.

 MASKE UYGULAYIN

Haftada bir ya da iki kez cilt tipinize yönelik nem verici bir peeling veya maske uygulamasında bulunun.

 GECE BAKIMINI ATLAMAYIN

Gece bakımında ise, yine cilt temizlendikten sonra, sabah kremine göre biraz daha yoğun olabilen ve içinde A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar bulunan ürünler kullanılabilir. Bunun dışında hiyalüronik asit, peptidler veya aloe vera, dekspantenol (vit B5), dimetikon, karite yağı, kayısı çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, seramid gibi hem nemlendirici hem de yaşlanma karşıtı özellikleri olan maddeleri içeren kremlerin tavsiye etmeniz cildinize yarar sağlayacaktır.

 AKNELERİNİZ VARSA BİR DOKTORA DANIŞIN

Akneli ve kızarık-hassas cilt tiplerinin de nemlendirilme gereği vardır. Fakat bu durumlarda doğru ürünlerin seçimi için şüphesiz bir dermatoloji uzmanının tavsiyesi alınmalıdır. Ters durumda yanlış ürünlerin kullanılması hem istenmeyen yan etkilere hem de mevcut hastalığın oluşma durumu olabilir.

 EL VE AYAKLARINIZI DA NEMLENDİRMEYİ UNUTMAYIN

Kış aylarında yüz dışında el ve ayakların da nemlendirici bakımına da gerek duyulduğunu unutmayın. Uygun olan nemlendiricilerle düzenli olarak el ve ayaklarınıza da nemlendirici sürün.

 

Bir önceki yazımız olan Kış Mevsimi Sağlıklı Geçirmek İçin Bazı Bilgiler! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Adminn

Check Also

Güneş koruyucular hakkında bilmeniz gereken şeyler!

Güneşin faydaları saymakla bitmiyor ancak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması gibi riskleri de unutmamak lazım.  Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında korunmasız güneş maruziyeti gelir. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok risklidir. Bunun yanında güneş ışıklarına kontrolsüz ve bilinçsiz [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir