Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Diyet / MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, menopozla birlikte kadınlarda östrojen seviyesinde azalma meydana gelmesi nedeniyle ani terleme ve sıcak basması, uykusuzluk, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi birçok belirtilerinin olduğundan bahsetti.

Çoğu kadının yani her 10 kadından 7’sinin oldukça zor bir süreç halinde olan menopoz döneminde obezite, kalp ve damar hastalıkları dışında kemik hastalıkları riskinin de olduğunu belirtti. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, doğru beslenmeyle beraber menopoz döneminin sağlıklı ve kilo almadan bir süreç geçebileceğini ifade etti.

Probiyotik Tüketimi Arttın

Menopoz döneminin önemli konularından biri de kaliteli protein kaynaklarının tercih edilmesinin gerekliliği olduğunu belirten Gündüz:

“Probiyotik içerikleri ve yüksek kalsiyum değerleri açısından yoğurt ve kefir bu dönemde sıkça tüketilmesi önerilen besinler arasında. Bağırsakların düzenli çalışmasında etkin rol oynayan yoğurt ve kefirin yanı sıra kemiklerin güçlenmesine katkısı olan kalsiyum açısından zengin süt, badem, balık, mercimek gibi protein kaynaklı besinler de menopoz döneminde osteoporoz (kemik erimesi) riskinden korunmaya yardımcı olacak gıdalar arasında bulunuyor” diye cümlelerine yer verdi.

Tuzu Hayatınızdan Yok Edin

Çisem Gündüz, taze beslenmenin öneminin fazla olduğunu söyledi. Menopoz döneminde salamura, paket gıdalar ve konserve besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmasını tavsiye etti ve şunları dile getirdi; “Hormonal değişimlerin yoğun olduğu bu dönemde vücut ödem yapmaya çok yatkın olduğundan gün içerisinde en fazla 1 çay kaşığı kadar yani 5 gramın altında tuz tüketilmesi öneriliyor”

Kompleks Karbonhidratlara Yönelin

Menopoz döneminde büyük bir tehlike kıvılcımı oluşturan insülin direncini kırabilmek için taze meyvenin öncelikli olmasının gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, bunun dışında sıra diyetteki yağ miktarının sınırlandırılmasını ve basit şekerlerden uzak durulmasının da gerekli olduğunu belirtiyor.
Kompleks karbonhidratların uzun süre tokluk hissi verdiğini ve gün içerisinde ani kan şekeri dalgalanmalarını önlediğini kaydeden Gündüz, bu sayede kilo yönetiminin menopoz dönemindeki kadınlar için daha basit bir hale geldiğinin altını çizdi.

Bitkisel hormonlar 

İnsan vücudundaki steroid hormonuna yani östrojene benzeyen fitoöstrojen adı verilen bitkisel hormonlardan yararlanmanın menopoz sürecinin daha rahat geçmesine yardımcı olduğunu söyleyen Gündüz, bitkisel hormonlardan faydalanılabilinecek besinleri şu şekilde sıraladı:

Meyveler: Elma, havuç, nar, kızılcık, üzüm.

Sebzeler: Mercimek, yonca filizi, fasulye filizi.

Kuruyemiş ve tohumlar: Keten tohumu, ayçiçeği tohumu, susam, badem, ceviz.

Tahıllar: Yulaf, arpa, buğday tohumu.
Yağlar: Zeytinyağı, yasemin yağı.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sağlığınız için Muz Tüketin! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Adminn

Check Also

Üzüm suyu diyeti nedir? Siyah kuru üzümün faydaları neler? Üzümü kabuğuyla yerseniz…

Yaz mevsiminin en güzel ve lezzetli meyvelerinden biri olan kokulu siyah üzümleri yiyerek kısa zamanda fit bir görünüme neden olabilirsiniz! Üzüm suyu diyeti ile nasıl zayıflanır? Siyah kuru üzümün faydaları neler? Kokulu üzümü kabuğuyla yemenin faydaları neler? İşte şok zayıflatan üzüm diyeti listesi... Yazlık yerlerin bahçelerinde ya da tarlalarında yetişen salkım salkım üzümler, iştah açan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir