Çarşamba , Mayıs 22 2019
Breaking News
Home / Diyet / MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!
image003 9 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

image001 11 300x125 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, menopozla birlikte kadınlarda östrojen seviyesinde azalma meydana gelmesi nedeniyle ani terleme ve sıcak basması, uykusuzluk, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi birçok belirtilerinin olduğundan bahsetti.

Çoğu kadının yani her 10 kadından 7’sinin oldukça zor bir süreç halinde olan menopoz döneminde obezite, kalp ve damar hastalıkları dışında kemik hastalıkları riskinin de olduğunu belirtti. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, doğru beslenmeyle beraber menopoz döneminin sağlıklı ve kilo almadan bir süreç geçebileceğini ifade etti.

image003 9 300x169 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Probiyotik Tüketimi Arttın

Menopoz döneminin önemli konularından biri de kaliteli protein kaynaklarının tercih edilmesinin gerekliliği olduğunu belirten Gündüz:

“Probiyotik içerikleri ve yüksek kalsiyum değerleri açısından yoğurt ve kefir bu dönemde sıkça tüketilmesi önerilen besinler arasında. Bağırsakların düzenli çalışmasında etkin rol oynayan yoğurt ve kefirin yanı sıra kemiklerin güçlenmesine katkısı olan kalsiyum açısından zengin süt, badem, balık, mercimek gibi protein kaynaklı besinler de menopoz döneminde osteoporoz (kemik erimesi) riskinden korunmaya yardımcı olacak gıdalar arasında bulunuyor” diye cümlelerine yer verdi.

image005 3 300x166 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Tuzu Hayatınızdan Yok Edin

Çisem Gündüz, taze beslenmenin öneminin fazla olduğunu söyledi. Menopoz döneminde salamura, paket gıdalar ve konserve besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmasını tavsiye etti ve şunları dile getirdi; “Hormonal değişimlerin yoğun olduğu bu dönemde vücut ödem yapmaya çok yatkın olduğundan gün içerisinde en fazla 1 çay kaşığı kadar yani 5 gramın altında tuz tüketilmesi öneriliyor”

image007 300x193 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Kompleks Karbonhidratlara Yönelin

Menopoz döneminde büyük bir tehlike kıvılcımı oluşturan insülin direncini kırabilmek için taze meyvenin öncelikli olmasının gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, bunun dışında sıra diyetteki yağ miktarının sınırlandırılmasını ve basit şekerlerden uzak durulmasının da gerekli olduğunu belirtiyor.
Kompleks karbonhidratların uzun süre tokluk hissi verdiğini ve gün içerisinde ani kan şekeri dalgalanmalarını önlediğini kaydeden Gündüz, bu sayede kilo yönetiminin menopoz dönemindeki kadınlar için daha basit bir hale geldiğinin altını çizdi.

image009 300x171 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

Bitkisel hormonlar 

İnsan vücudundaki steroid hormonuna yani östrojene benzeyen fitoöstrojen adı verilen bitkisel hormonlardan yararlanmanın menopoz sürecinin daha rahat geçmesine yardımcı olduğunu söyleyen Gündüz, bitkisel hormonlardan faydalanılabilinecek besinleri şu şekilde sıraladı:

Meyveler: Elma, havuç, nar, kızılcık, üzüm.

Sebzeler: Mercimek, yonca filizi, fasulye filizi.

Kuruyemiş ve tohumlar: Keten tohumu, ayçiçeği tohumu, susam, badem, ceviz.

Tahıllar: Yulaf, arpa, buğday tohumu.
Yağlar: Zeytinyağı, yasemin yağı.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sağlığınız için Muz Tüketin! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO ALMAMA DURUMU OLABİLİR!

About Adminn

Check Also

seker hastasi oldugunuzu gosteren isaretler 1534421277 4699 17 310x165 - Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Sinsi ilerleyen hastalıklardan biri olan diyabet yani şeker hastalığı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten ötürü ortaya çıkar. Ramazan aylarında şeker hastalarının nasıl geçirmesi konusunda uzmanlara danıştık. Peki şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Şeker hastalığı önlenebilir mi? Şeker hastalığını önleyen doğal bir karışım var mıdır? Haberin detayında şeker hastalığı ve şeker hastalarının Ramazanı [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir