Çarşamba , Mayıs 22 2019
Breaking News
Home / Sağlık / Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?

Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?

Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?

Günümüzde yaygın olarak görülen nefes darlığı kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda nefes darlığı bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Peki nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir? Sizler için yaygın olan bu rahatsızlık hakkında bilmeniz gerekenleri araştırdık. Haberin detayında nefes darlığına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilim literatüründe dispne olarak adlandırılan nefes darlığı üst solunum yolu, akciğer ve kalp hastalıkları gibi birçok nedene bağlı olarak gelişir. Hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen nefes darlığı kuru öksürük gibi rahatsız edici sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmada nefes darlığına genellikle akciğerden kaynaklı yaşanır. Nefes darlığı Akciğer kaynaklı ortaya çıkan koah, astım ve zattüre gibi hastalıkların en baş belirtisidir. Vücut yeterli miktarda oksijen solumadığından kan damarlarındaki hücreler ve sinir sistemi deforme olur. Bu deforme sonucu solunum sıkıntısı çeken vücut nefes darlığı çeker.

nefes darlığı

NEFES DARLIĞININ EN YAYGIN NEDENLERİ?

Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık,

Düzensiz ve yağlı beslenme nedeniyle damarların tıkanması ve akabinde kalp yetmezliği,

Hormonların azalması ya da artması,

Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması,

Hormonlar nedeniyle böbrek üstü bezlerinin çalışmaması,

Sindirim rahatsızlıkları gibi durumlar nefes darlığına neden olur.

nefes darlığı belirtileri

NEFES DARLIĞININ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Vücudun ısı oranının aniden değişmesi ve aşırı terleme,

Oksijensizlikten kas ve kemiklerde ağrı,

Aniden yükselen ateş,

Beden yorgunluğu vücut hareketlerinde kısıtlama,

Göğüs ağrısı hırıltılı nefes,

Baş dönmesi ve ağrısı,

Merdiven çıkarken ya da konuşurken aniden soluğun kesilmesi,

Yemek sırasında nefesin kesilme hissi gibi durumlar nefes darlığının habercisidir.

nefes darlığı hamile

NEFES DARLIĞI OLAN HAMİLE NASIL DAVRANMALI?

Kronik herhangi bir sorunu olmasa bile hamileler genellikle doğuma yakın nefes darlığı çekerler. Bunu önlemek için anne adaylarının hamilelik sürecinde hem nefes alış verişlerini hemde oturma şekillerini kontrol etmelerinde fayda var. Özellikle otururken sırtlarına bir destek koymaları gerekir. Hızlı yemek yeme, yürüme ve hareket etme alışkanlıklarını azaltmalarında fayda var.

nefes darlığı tedavi

NEFES DARLIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? 

Kronik bir hal alan nefes darlığı kişinin artık nefes alıp verirken kendi başına bunun hakkında çıkamayacağı için ek yardım alması gerekir. Göğüs hastalıkları uzmanına başvuran hastaya öncelikle bir kaç tetkik yapılır. Nedenine bağlı birçok tedavi şekli olan nefes darlığında en çok tercih edilen tedavi yöntemi ise oksijen vermedir. Çoğu kişide görülen nefes darlığına evde çözüm önerisini Dr. Feridun Kunak programında seyircisi ile paylaştı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Arpacık neden olur? Arpacık doğal yollarla nasıl geçer? başlıklı makalemizde arpacık, Arpacık neden olur ve göz hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Nefes darlığının belirtileri nelerdir? Nefes darlığına ne iyi gelir?

About Adminn

Check Also

kronik hastalara kritik ramazan onerileri 1526307857 5114 10 310x165 - Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Son yıllarda uzun günlere denk gelen oruç bazı hastalar için her ne kadar zorlu geçse de aslında sağlıklı vücutlar için orucun inanılmaz faydaları vardır. Medipol Mega Üniversite hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun orucun vücuda nasıl faydalar sağlığını açıkladı. Peki orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı? Ramazan ayı dini [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir