Pazartesi , Mart 18 2019
Home / Diyet / Sağlığınız için Muz Tüketin!
image002 4 640x330 - Sağlığınız için Muz Tüketin!

Sağlığınız için Muz Tüketin!

image001 10 300x200 - Sağlığınız için Muz Tüketin!

Sağlığınız için Muz Tüketin!

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, kemik sağlığı için muz tüketiminin önemli olduğuna dair açıklamada bulundur. Diyetisyen Yıldırım, muzun başka faydalarından da bahsetti.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım; “Muz potasyumun iyi bir kaynağıdır. Potasyum kalp atımı için vücuttan elektrik akımının geçmesini sağlayan bir elektrolit mineraldir. Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği ile muz yüksek kan basıncını önleyerek kardiyovasküler hastalıklara karşı korur.

Yapılan bir çalışmada günde 4069 mg potasyum alan bireylerde, günde 1000 mg alanlarla karşılaştırıldığında iskemik kalp hastalığından ölüm riskinin yüzde 49 azaldığı saptanmıştır. 1 orta boy muz 422 mg potasyum içerir. Yüksek potasyum alımı inme riskini azaltır, kas kütlesinin azalmasına önler, kemik-mineral yoğunluğu korur ve böbrek taşı oluşum riskini düşürür” dedi.

Diyare (ishal) tedavisi: İshalde potasyum gibi elektrolitler büyük miktarda kaybolur, bu durum halsizliğe neden olabilir. Muz potasyum içeriği sayesinde kaybolan miktarları tazelemeye yardım kaynağı olur.

 image002 4 300x206 - Sağlığınız için Muz Tüketin!

Sindirim ve kilo kaybı: Muz yüksek lif içeriği sayesinde 1 muz yaklaşık günlük lif ihtiyacının yüzde 10’unu içerir. B6 vitamini ile Tip 2 diyabete karşı korur ve kilo kaybına yardımcı olur, aynı zamanda şişlikleri azaltır ve sinir sistemini güçlendirir.

Ülser tedavisi: Doğal bir antiasit görevi görür. Düzenli muz tüketimi mide ülserlerine karşı koruma sağlar. Muzdaki bileşikler midede hidroklorik aside karşı kalın koruyucu bir bariyer oluşturur. Muz proteaz inhibitörlerini de içerir, bunlar mide ülserlerinin ana nedeni olan bazı bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 Kemik sağlığı: Muz kalsiyumdan zengin bir kaynak olmasa da kemikleri güçlendirmeye faydası oldukça vardır

Kanser: Yapılan araştırmalarda bazı kanıtlara göre muzun orta düzeyde tüketiminin böbrek kanserine karşı koruyucu olduğunu düşündürtmektedir. Yapılan bir araştırmada ayda 75 porsiyon sebze/meyve tüketen kadınların böbrek kanserine yakalanma risklerinin %40 azaldığı kanısına varılmıştır. Bu çalışmada muzun genellikle etkili olduğu görülmüştür. Haftada 4-6 adet muz tüketimi böbrek kanserine yakalanma risklerini neredeyse yarıya kadar azaltır.

1 orta boy muz (126 g) 110 kaloridir, 30 g karbonhidrat ve 1 g protein içerir. Sağlıklı yetişkinler için günde 2 su bardağı meyve tüketimi önerilmektedir, bu miktar 2 muz olarak da düşünülebilir” açıklamalarında da bulunuldu.

Bir önceki yazımız olan Güçlü bir hafıza için yapmamız gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

pinit fg en rect red 28 - Sağlığınız için Muz Tüketin!

About Adminn

Check Also

migren hastaligi bas agrisi kronik bas agrisi 1 310x165 - Türkiye'de 7 kişiden 1'i migren hastası!

Türkiye’de 7 kişiden 1’i migren hastası!

Türkiye'de 18-65 yaş arası kişilerde migren ağrısı görülme sıklığı yüzde 16,4. Bu da Türkiye'de yaklaşık 12 milyon migren hastası olduğu anlamına geliyor. ​Günümüzün önemli sorunlarından olan stres, hatalı beslenme, uykusuzluk ve yoğun bir tempoda çalışmak gibi etkenler migreni tetikleyen önemli faktörlerden. Bunlara bir de sıcak hava ve nem de eklenince yaz aylarında migren atakları kaçınılmaz [...]

2 comments

  1. Çok güzel bilgiler tebrikler

  2. Muzun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir