Çarşamba , Mayıs 22 2019
Breaking News
Home / Hastalıklar / Şeker alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Şeker alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Şeker alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Sık sık yaşanmasına rağmen göz ardı edilen rahatsızlıklardan biride şeker alerjisidir. Rafine şekerin sağlığa birçok zararlı etkeni vardır. Bu yüzden tüketirken akabinde gelişen belirtilere dikkat edilmesinde fayda var. Aksi hale bilinmeden yaşanan şeker alerjisi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Peki şeker alerjisi nedir? Haberin detayında şeker alerjisine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Şeker pancarının fabrikadan geçirilip sıkılaştırılarak elde edilen şekere rafine şeker denir. Yapılan bazı araştırmalarda bu şekerin meme kanserinden akciğer kanserine kadar birçok ciddi sağlık sorununa zemin hazırladığı biliniyor. Diğer tüm alerjilerde olduğu gibi şeker alerjisinde de bağışıklık şekerle beraber vücuda giren maddelere karşı uyarıcı olarak harekete geçmesi ile ortaya çıkar. Bu sadece sofra şekerleri değil diğer tüm şekerlerine karşı vücut bu reaksiyonu yaşar.

Şeker alerjisi

Genellikle şeker intoleransı denilen rahatsızlıkla karıştırılır. Rahatsızlık aslında kişinin bir çikolata parçası ya da bir dilim baklava sonrasında yaşadığı yorgunluk durumuna denir. Halk arasında bu durum şeker çökmesi olarak adlandırılır.Bu durumda vücut şekeri sindirmekte zorlandığı için bazı belirtiler yaşar.  Şeker yedikten sonra şiddetli kramp, ishal ve gaz sıkışması gibi durumların yaşanmasının şeker intolerans olduğunuzun göstergesidir.

Şeker alerjisi nedir

Şeker alerjisinde ise bağışıklık harekete geçtiği için vücut dışı da faaliyetler meydana gelir. Bağışıklık şekeri zararlı madde olarak algıladığından karın ağrısı, ishal, ciltte kızarma, dökülme, kaşıntı ve en kötüsü nefes darlığı yaşanır.

Fruktoz alerji

MEYVE VE SEBZELERDEKİ FRUKTOZ MADDESİNE DİKKAT!

Şeker alerjisi olan kişilerin bazı meyve, sebze ve bal tüketirken dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu besinlerin içerisinde fruktoz madde bulunur. Bu madde şeker ile aynı özelliği gösterdiğinden alerji etkisi yapabilir. Aynı zamanda soslarda ve kapalı konservelerde de bu madde bulunur. Bazı üreticiler bozulmaması için daha fazla ilave eder.

Laktoz alerjisi

SÜTTEKİ LAKTOZA DİKKAT!

Bunun yanı sıra laktoz da süt ve süt ürünlerinde bulunana şeker maddesidir. Bağışıklığın bu maddeye karşı diğer maddelere oranla daha hassastır. Süt alerjisi ve laktoz şeker alerjisi aynı şey değildir. Süt alerjisi bağışıklığın protein maddesine karşı gerçekleştirdiği savaştır. Vücut bu maddeyi sindiremediğinden şişkin ve gaz gibi mide bağırsak sorunlarına neden olur.

Şeker alerjisinin belirtileri

ŞEKER ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi burundur. Bu alerjik reaksiyon burundaki sinüs kanallarını tıkanmasına neden olur. Bu da şiddetli baş ağrısını beraberinde getirir. Sinüs kanalları tüm yüzü ilgilendirdiğinden yanak ve çene ağrılarına sebebiyet verir. Akabinde burun akıntısı, şişmesi ve kızarmasını sağlar.

Mide ağrısına

Depresyon ve buna bağlı stres

Akciğerlerde sorunlara bağlı nefes alıp vermede rahatsız hissetme

Üst solunum yollarında iltihaplanmaya meyilli ortam hazırlar bu gibi belirtiler zamanla daha şiddetli durumlara neden olur.

Bu belirtilerden sonra bir uzmana görünmekte fayda var. Kesin bir tedavisi olmaz ortaya çıkan reaksiyon şiddetini azlatacak ilaçlar verilir.

Bir önceki yazımız olan Baharda en sık görülen 5 hastalık başlıklı makalemizde bahar ayı hastalıkları, bahar cilt hastalıkları ve bahar hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Şeker alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir?

About Adminn

Check Also

migren hastaligi bas agrisi kronik bas agrisi 1 310x165 - Türkiye'de 7 kişiden 1'i migren hastası!

Türkiye’de 7 kişiden 1’i migren hastası!

Türkiye'de 18-65 yaş arası kişilerde migren ağrısı görülme sıklığı yüzde 16,4. Bu da Türkiye'de yaklaşık 12 milyon migren hastası olduğu anlamına geliyor. ​Günümüzün önemli sorunlarından olan stres, hatalı beslenme, uykusuzluk ve yoğun bir tempoda çalışmak gibi etkenler migreni tetikleyen önemli faktörlerden. Bunlara bir de sıcak hava ve nem de eklenince yaz aylarında migren atakları kaçınılmaz [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir