Perşembe , Mayıs 23 2019
Breaking News
Home / Sağlık / Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

Sinsi ilerleyen hastalıklardan biri olan diyabet yani şeker hastalığı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalık birçok sebepten ötürü ortaya çıkar. Ramazan aylarında şeker hastalarının nasıl geçirmesi konusunda uzmanlara danıştık. Peki şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Şeker hastalığı önlenebilir mi? Şeker hastalığını önleyen doğal bir karışım var mıdır? Haberin detayında şeker hastalığı ve şeker hastalarının Ramazanı nasıl geçirmeleri konusunda merak edilenleri bulabilirsiniz.

2012’de yapılan istatistiksel veri çalışmalarında şeker yani diyabet hastalığının 1.5 milyon kişinin ölümünün doğrudan sebebi olarak gözlemlenmiştir. Diyabet kandaki insülin değerlerinin yükselmesi ya da azalmasıyla ortaya çıkar. Aynı zamanda normal olarak idrarda görülmeyen şeker normalin üstüne çıktığından burada bile görülür.

ŞEKER HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hem çevresel hem de genetik olarak ortaya çıkan şeker hastalığı Tip 1ve Tip 2 olarak iki çeşidi vardır.  Tip 1’e genetik faktörlerin yanı sıra  kan şekerinin düzenlenmesinde görev alan insülin hormonunu üretimi yapan pankreas organına zarar veren virüsler ve vücut savunma sisteminin güçsüzleşmesi de hastalığa sebep olan faktörlerdir. Yaygın olarak görülen Tip 2’ye ise aşırı kilo, ilerleyen yaş, stres, hareketsizlik ev gebelik sırasında aniden değişen hormonsal faktörler neden olur. Kanda bulunan şekerli hücrelerin insilün hormonunu dengelemede pasifleşmesi ile ortaya çıkar. Kandaki insülin yükseldikçe bazı komplikasyonlara da neden olur. Böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp krizi, felç ve bacak ampütasyonu gibi durumlar bu komplikasyonlar arasında yer alır.

ŞEKER HASTALARI

PEKİ RAMAZAN AYINI ŞEKER HASTALARI NASIL GEÇİRMELİ?

Ramazan ayında şeker hastalarının uzman doktorlara danışarak oruç tutmaları gerekiyor. Derecesi olan şeker hastaları bu konuda dikkat etmesinde fayda var. Aksi halde uzun süreli açlık ve susuzluğa bağlı ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca şeker hastalığının şiddeti artabilir. Oruç tutacak olan diyabet yani şeker hastaları da uzmanların önerdiği besinleri tüketmesi gerekir. Ramazan ayında şeker hastaları neler yapmalı, nasıl beslenmelidir? Sizler için bu sorunun cevabını Yasemin.com editörlerinden Busenur Çalık, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Endrokrinoloji uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı’ya sordu.

GENEL ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nedensiz başlayan kilo kaybı,

Sık sık idrara çıkmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluğu,

Sürekli yemek yeme isteği olmasına rağmen yorgun hissetmek,

Vücut ısısında ani düşme ve yükselmeye bağlı ağzı kuruluğu,

Aniden gelişen görme kayıpları,

El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma,

Vücut hareketleri sırasında ağrı hissetme,

– Ağızda uyuşma motor hareketlerinde kısıtlanma,

Kalp ritim bozukluğu, panik atak ve kalp çarpıntısı olmamasına rağmen kalbin hızlı atması gibi belirtiler diyabet hastalığının habercisi olabilir.

wyVib 1545217734 5351 - Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

ŞEKER HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Açken yapılan kan ve idrar testi ile şeker ölçümüne bakılır. Burada şeker olası gerekenin üstünde seyrediyorsa uzman ilaç ve diyet tedavisi uygular. Karbonhidratlı besinler şeker oranının olumsuz etkilediğinden uzmanlar öncelikle bu besinlerin azaltımasını öneriyor. Aynı zamanda şeker hastalığı ve tedavisi sürecinde vücutta bazı sağlık sorunlarına zemini hazırlayabilir. Bu yüzden uzman hastanın düzenli kontrollere gelmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir önceki yazımız olan Lökosit Esteraz testi nedir? Hangi durumlarda Lökosit Esteraz testi pozitif çıkar? başlıklı makalemizde Lökosit Esteraz, lökosit esteraz (idrar analizi) ve lökosit esteraz 1+ hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir? Yükselen şekeri düşüren doğal karışım!

About Adminn

Check Also

cilek alerjisinin belirtileri neledir cilegin faydasi var midir 1556710721 385 21 310x165 - Çilek alerjisinin belirtileri neledir? Çileğin faydası var mıdır?

Çilek alerjisinin belirtileri neledir? Çileğin faydası var mıdır?

Üzerine çikolata ve pudra dökülerek yenilen çileğin insan sağlığına birçok faydası vardır. Peki çileğin insan sağlığına faydaları nelerdir? Ciltten kalp sağlığına kadar birçok faydası bulunan çileğin nadiren de olsa görülen alerjisi olduğunu biliyor muydunuz? Çilek alerjisi neden olur ve nasıl geçer? Sizler için faydası olduğu kadar olumsuz etkileri de olan çilek hakkında merak edilenleri derledik. [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir