Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Genel Bilgiler / Sıcak çayı sigara ile beraber tüketirseniz…

Sıcak çayı sigara ile beraber tüketirseniz…

Sıcak çayı sigara ile beraber tüketirseniz...

Sigara gibi yüksek nikotin ile beraber sıcak çay tüketildiğinde insan sağlığın olumsuz etkilendiğini biliyor musunuz? Kanser oranını 5 kat artıran sıcak çay ve sigara hakkında bilinmeyenleri derledik. İşte uzman yorumu ile sigara ve alkol sonrası ya da sırasında tüketilen sıcak çayın etkileri…

Çin’de 450 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada sıcak çayın insan sağlığına etkileri araştırılmıştır. Özellikle sigara ve alkol tüketenlerle yapılan bu çalışma sonucu sıcak çayın yemek borusu kanserinin riskini 5 kat arttırdığı ortaya çıkarılmıştır.

Sıcak çay

Uzmanlar yemek borusundaki hücrelerin DNA’larını bozan alkol, sigara ve sıcak çayın bu etkilerini tüketilme miktarlarına da bağladı. Gün içerisinde sigara içerken tüketilen sıcak çayın ağız altından mide üstüne kadar olan tüm hücrelerin ölmesine ve buranın enfeksiyonlu hücrelere karşı savunmasız kaldığını açıkladı.

Yemek borusu kanseri

Ancak sadece sıcak çay içenler için bu durum yüzde 4 oranında etkilidir. Çin araştırma merkezi bu çalışmayı daha sonra Oxford Üniversitesi ile ortak yürüterek çalışmanın tüm dünyaya yayılmasını sağladı. Çalışmada kanser riskini artırmanın nedenin ise alkol ve sigaradan kaynaklı olduğunun altı çizilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Yorgunluğa neler sebep olur? Yorgun uyanmanızı engelleyecek öneriler başlıklı makalemizde Yorgunluk, yorgunluk belirtileri ve yorgunluk çıkarmak anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Aloe vera bitkisinin 4 faydası ve uygulama yöntemleri

Aloe vera, vücut için tam bir mucize! Yaraları iyileştiriyor, cildi nemlendiriyor, hatta yanık için bile kullanılabiliyor. İşte Aloe Veralı cilt bakımı! Ciltteki tahriş azaltan, derideki yaralar üzerinde etkisi olan, uçuk tedavisinde kullanılabilen, vücut için doğal bir nemlendirici özelliği olan; kabızlık tedavisinden iltihap sorunlarına kadar, pek çok sağlık sorununa iyi gelen Aloe vera bitkisinin yararlarından hemen [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir