Salı , Temmuz 16 2019
Home / Hastalıklar / Sinüzit için doğal tedavi yöntemleri

Sinüzit için doğal tedavi yöntemleri

Özellikle kış aylarında yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi boğaz enfeksiyonlarına açık hale getiren sinüzite karşı önlemler ve doğal tedavi yöntemleri…

Sinüslerin enfeksiyon ve alerji gibi nedenlerle aşırı derece mukoza dolması sonucu oluşan bir rahatsızlık olan sinüzit özellikle kış aylarında yaşam kalitesini düşüren şikayetlerden biri. Geniz akıntısı, kuru öksürük, burunda tıkanma, burun akıntısı ve zonklama şeklinde baş ağrısı, kulak ağrısı ve halsizlik gibi şikayetlerle kendini belli eden sinüzt, tedavi edilmediği durumlarda kronik hale gelebiliyor. Kuru ortamlarda bulunmak, soğuk algınlığı, grip gibi durumlar da sinüziti tetikliyor. İşte sinüzit şikayeti olanlar için şikayetlerin tetiklenmesini önleme yolları…

Sinüzit için doğal tedavi yöntemleri

Sinüzitten korunma yolları

 • Soğuk havalarda baş ve boyun bölgesini koruyun.
 • Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı tamamen kurutun.
 • Klima gibi ısıtıcıların olduğu ortamlarda havayı nemlendirmek için hava nemlendiricilerden kullanın.
 • Bir hava nemlendiriciniz yoksa, ortamda özellikle radyatör gibi yerlerin üzerine bir kase içine su koyun ve bu suyu düzenli olarak tazeleyin. Bu, havadaki nemin artmasını sağlayacaktır. Ne kadar sıklıkla suyun buharlaştığını göreceksiniz. Bu da ortamın nemden yana ne kadar yoksun olduğunu gösterir.
 • Ortamı sık sık havalandırın.
 • Günlük olarak bol sıvı tüketin, su için
 • Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigaralı ortamlardan uzak durun.
 • Özellikle alerjik bir yapınız varsa, havuza girmeyin. Çünkü havuzdaki klor, alerjiyi artırarak sinüzite zemin hazırlayabilir.
 • Yaz mevsimindeyseniz denize girerek sinüslerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sinüzite karşı doğal yöntemleri

 • Evi sürekli havalandırın.
 • Evin kuru havasını daha nemli hale getirmek için hava nemlendiriciler kullanın veya radyatör üzerinde kurudukça tekrar ıslatacağınız bir bez koyun. Bez ile uğraşmak istemezseniz bir kabın içine su doldurabilirsiniz. Kabın içindeki su özellikle kışın çok hızlı bir şekilde buharlaşacaktır.
 • Zencefil, iltihabın ve sinüs ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bitki çayı karışımlarınıza zencefil ekleyin.
 • Bir yemek kaşığı taze rendelenmiş bayır turpunu, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı taze limon suyu ile karıştırın
 • Kekik ve nane buharından yararlanın. Antibakteriyel özellikleri ile kekik, doğal bir tıkanık açıcı olması nedeniyle nane ile yapacağınız kaynar su karışımı sonrasında, kafanızı bir havlu ile kapatarak kaseye doğru yüzünüzü eğin. Yüzünüzü yakmayacak şekilde burada 10 dakika kadar buharı soluyun. Dilerseniz günde 2-3 kere tekrarlayın.
 • Limon ve sarımsak çayını günde 2-3 kere içerek sinüs enfeksiyonlarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sinüzite karşı elma sirkesi karışımı

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1,5 su bardağı ılık su
 • 3-5 damla stevya (veya 1 çay kaşığı bal)

Hazırlanışı

 • Elma sirkesini suyla karıştırın.
 • Ardından stevya veya balı ekleyin.
 • Günde iki-üç kere ılıkken için.

Çocuğumuz sinüzit olursa evde neler yapabiliriz?

UZMANTV uzmanlarından KBB Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör’ün verdiği bilgilere göre, çocuğumuz sinüzit olursa öncelikle burnunu açmak, burnunu rahatlatmak lazım. Bunun için sprey ya da damla formunda tuzlu su solüsyonları kullanabilirsiniz. Bir kulak burun boğaz sprey hekimine başvurursanız, onun reçetelendirdiği birtakım burun açıcı spreylerle burun rahatlatılabilir. Burun açıldıktan sonra çocuk daha rahat yemek yiyecektir.

Özellikle proteinden zengin ya da birtakım vitamin içeren besinler yemesinde fayda vardır. Ancak bunlar sinüzitin doğrudan tedavisine yönelik değil, destekleyicidir.

Ortam havasının sık sık tazelenmesi, hafif nemli olması, kuru olmaması önemlidir. Bunun için kaloriferin üzerine ıslak bez konulabilir ve kurudukça tekrar ıslatılabilir. Böylece ortam havası nemlendirilir. Bunun yanı sıra çocuk için sıcak banyo da rahatlatıcı olabilir. Ancak banyo sonrasında kesinlikle üşütmesi önlenmeli, saçları kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır.

Çocuklarda tedavi edilmeyen sinüzit nasıl sonuçlar doğurur?

Çok çok nadir olmakla birlikte tedavi edilmeyen sinüzitlerin sonucunda sinüslerin konumu itibariyle bir göz apsesi, bir menenjit tablosu oluşabilir. Her tedavi edilmeyen sinüzit buna yol açar demek kesinlikle mümkün değil ancak kimi durumlarda, nadir olsa da tedavi edilmeyen sinüzit bu tür sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü sinüzit bazen kendiliğinden de geçebilir. Sinüzit geniz akıntısına, burundan nefes almak çok mümkün olmadığından ağız solunumu nedeniyle boğaz enfeksiyonların ve ağız enfeksiyonlarına yol açabilir.

Sinüsler tutulduğu zaman burun boşlukları ile birlikte orta kulak havalanması da bozulur. Bu, orta kulak iltihabı ya da diğer adıyla akut otitis media gibi durumlara da yol açabilir.

Sık sinüzit olan çocuklar, genellikle alt yolunum enfeksiyonlarına da açık hale gelirler. Çünkü burun boşluğundaki iltihabi akıntı geniz bölgesinden boğaz ve alt solunum yollarına akabilir. Bu şekilde de bir akciğer enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir. Bu aşamada çocuk hekimleri bunu çocuk hekimleri teşhis edip tedavisini devralırlar.

Alerjik çocuklarda sinüzit için nelere dikkat  etmeli?

Sinüzitli çocuk denize girdiği zaman tuzlu suyun sinüsleri temizleyici etkisi vardır. Ancak alerjik çocukların özellikle havuza girmemesi gerekir. Çünkü havuzdaki klor çocuğun alerjisini artırıp sinüzite zemin hazırlayabilir ya da sinüzit hastalığını şiddetlendirebilir. Sonbahar-kış mevsimindeyseniz, sprey ya da damla formunda tuzlu su solüsyonları kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Lenf (Lenfoma) kanseri nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemi var mıdır? başlıklı makalemizde kanceri ne fyt, lenf kanseri ve lenf kanseri ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Vücudun önemli organlarından biri olan karaciğerin yağ bağlaması ve buradaki hücrelerin mutasyona uğraması ile ortaya çıkan karaciğer kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Peki karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında karaciğer kanserine dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz. Karaciğer karının sağ kısmında bulunur. Vücuda giren bazı zararlı toksinleri biriktirerek [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir