Pazartesi , Ağustos 19 2019
Home / Sağlık / Tatil için ilaçla adet geciktirmenin zararları

Tatil için ilaçla adet geciktirmenin zararları

Tatili âdet döneminize uygun ayarlamaya çalışsanız da bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. “Çare âdet geciktirici” diyorsanız, önce yazımızı okuyun.

Yaz döneminde kadınlar tatillerini regl dönemlerine göre organize etmeye çalışsa da yıl boyunca yapılan planlar âdet dönemine denk gelebiliyor. Ağrı, stres gibi etkileri ile kadınların zor günler geçirmesine neden olabilen âdet dönemlerinin en çok tatil, bayram ve sınav zamanlarda ertelenmek istendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli “Bazı ilaçlarla âdeti ertelemek mümkün ancak bu erteleme âdet döneminin kişiye verdiği psikolojik etkileri azaltmaz” açıklamasında bulundu.

Tatil planı için adet geciktirici kullanmayın

Beklenen âdet tarihinden önce bazı ilaçlar ile âdet tarihinin öne çekilebildiğini ya da ötelenebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Âdeti geciktirmek veya erkene çekmek için ilaç kullanmadan önce mutlaka jinekolojik kontrol yapılmalı” dedi. Kadınların birbirine ilaç önermesinin yanlış olduğunu söyleyen Dr. Nuri Ceydeli, “Zamanlamayı ayarlayamamak söz konusu olduğu gibi herkes bu döngüyü değiştirmeye uygun olmayabiliyor. Doktorun bu ilaçları kullanmada bir sakınca olmadığından emin olması gerekiyor” dedi.

Psikolojik olarak âdeti engellemek negatif etki yaratıyor

Âdet ilaç ile ertelense bile vücuttaki doğal döngü hormonal olarak devam ettiği için stres açısından istenen etkiye ulaşılamadığını söyleyen Dr. Ceydeli, “Organik olarak kanamanın bir miktar azalması sağlansa da psikolojik olarak pozitif anlamda bir etki söz konusu olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Havuz yerine denize girilmeli

Var olan bir âdeti tamamen kesmenin mümkün olmadığını belirten ve beklenmeyen bir anda başlayan âdet dönemlerinde ancak kanamanın miktarının azaltılabileceğini ekleyen Dr. Ceydeli, “Hormon ilaçlarıyla adeti 6-7 gün süren bir kadının âdet kanamasını 2-3 güne düşürmek, kanamanın miktarını azaltmak mümkün olabiliyor” dedi.

Tatil dönemleri için kadınları uyaran Dr. Ceydeli, “âdet kanamasının olduğu günlerde deniz, havuz, sauna, hamam gibi yerlere girilmemeli. Tatilde tampon kullanarak denizden faydalanılabilir ancak bu tamponlar 2 saatte bir değiştirilmeli” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kolon kanseri nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemi var mıdır? başlıklı makalemizde kolon kanseri, kolon kanseri 3 evre ve kolon kanseri belirti hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı belirtileri nelerdir? Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

En çok mevsim geçişlerinde yaşanan geniz akıntısı sadece kış aylarında değil yaz aylarında alerjiden dolayı da yaşanır. Peki geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı belirtileri nelerdir? Geniz akıntısına ne iyi gelir? Sizler için sinüs kanalarında gelen koyu sıvı yani geniz akıntısı hakkında merak edilenleri araştırdık. Baş ve burun arasında bulunan ve çevresinde kemiklerin bulunduğu vücuda [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir