Cuma , Mayıs 24 2019
Breaking News
Home / Sağlık / Tatil için ilaçla adet geciktirmenin zararları

Tatil için ilaçla adet geciktirmenin zararları

Tatili âdet döneminize uygun ayarlamaya çalışsanız da bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. “Çare âdet geciktirici” diyorsanız, önce yazımızı okuyun.

Yaz döneminde kadınlar tatillerini regl dönemlerine göre organize etmeye çalışsa da yıl boyunca yapılan planlar âdet dönemine denk gelebiliyor. Ağrı, stres gibi etkileri ile kadınların zor günler geçirmesine neden olabilen âdet dönemlerinin en çok tatil, bayram ve sınav zamanlarda ertelenmek istendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli “Bazı ilaçlarla âdeti ertelemek mümkün ancak bu erteleme âdet döneminin kişiye verdiği psikolojik etkileri azaltmaz” açıklamasında bulundu.

Tatil planı için adet geciktirici kullanmayın

Beklenen âdet tarihinden önce bazı ilaçlar ile âdet tarihinin öne çekilebildiğini ya da ötelenebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Âdeti geciktirmek veya erkene çekmek için ilaç kullanmadan önce mutlaka jinekolojik kontrol yapılmalı” dedi. Kadınların birbirine ilaç önermesinin yanlış olduğunu söyleyen Dr. Nuri Ceydeli, “Zamanlamayı ayarlayamamak söz konusu olduğu gibi herkes bu döngüyü değiştirmeye uygun olmayabiliyor. Doktorun bu ilaçları kullanmada bir sakınca olmadığından emin olması gerekiyor” dedi.

Psikolojik olarak âdeti engellemek negatif etki yaratıyor

Âdet ilaç ile ertelense bile vücuttaki doğal döngü hormonal olarak devam ettiği için stres açısından istenen etkiye ulaşılamadığını söyleyen Dr. Ceydeli, “Organik olarak kanamanın bir miktar azalması sağlansa da psikolojik olarak pozitif anlamda bir etki söz konusu olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Havuz yerine denize girilmeli

Var olan bir âdeti tamamen kesmenin mümkün olmadığını belirten ve beklenmeyen bir anda başlayan âdet dönemlerinde ancak kanamanın miktarının azaltılabileceğini ekleyen Dr. Ceydeli, “Hormon ilaçlarıyla adeti 6-7 gün süren bir kadının âdet kanamasını 2-3 güne düşürmek, kanamanın miktarını azaltmak mümkün olabiliyor” dedi.

Tatil dönemleri için kadınları uyaran Dr. Ceydeli, “âdet kanamasının olduğu günlerde deniz, havuz, sauna, hamam gibi yerlere girilmemeli. Tatilde tampon kullanarak denizden faydalanılabilir ancak bu tamponlar 2 saatte bir değiştirilmeli” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kolon kanseri nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemi var mıdır? başlıklı makalemizde kolon kanseri, kolon kanseri 3 evre ve kolon kanseri belirti hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit fg en rect red 28 - Tatil için ilaçla adet geciktirmenin zararları

About Adminn

Check Also

kronik hastalara kritik ramazan onerileri 1526307857 5114 10 310x165 - Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Son yıllarda uzun günlere denk gelen oruç bazı hastalar için her ne kadar zorlu geçse de aslında sağlıklı vücutlar için orucun inanılmaz faydaları vardır. Medipol Mega Üniversite hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun orucun vücuda nasıl faydalar sağlığını açıkladı. Peki orucun vücuda faydaları nelerdir? Ramazanda kronik hastalığı olanlar ne yapmalı? Ramazan ayı dini [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir