Pazartesi , Eylül 16 2019
Home / Hastalıklar / Yaz ishalinden koruyan 7 öneri

Yaz ishalinden koruyan 7 öneri

Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren ishal çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri. Yaz ishalinden korunmanın 7 yolu Pudra.com’da.

Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren ishal çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri.

Yaz ishalinden korunma yöntemleri

En sık 5 yaşın altında görülen ishal, 2 yaşından küçük çocuklarda böbrek yetmezliği ve şok gibi çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Çok daha kötüsü sıvı kaybına bağlı ölümler görülebiliyor. Öyle ki dünyada her yıl 5 yaş altındaki yaklaşık 2,2 milyon çocuk ishal nedeniyle hayatını kaybediyor.

İshalin çocuklarda yaz mevsiminde artış göstermesinin birkaç nedeni var. Bunlardan en önemlisi, sıcak havalarda, enfeksiyon oluşturan virüs ile bakterilerin besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmeleri. İshale neden olan bir başka önemli etken de hijyenik olmayan içme sularının içerdikleri mikroplar. Hem çocuklarınızı hem de kendinizi yaz ishalinden korumak için 7 öneri, Pudra.com’da!

Yaz ishalinden korunmanın 7 yolu

  • Tatilde kirli deniz ve havuz suları ishale neden olabileceği için tatil yerlerinin hijyen ve temizliğine dikkat edin.
  • Çocuğunuzun her fırsatta ellerini yıkayın, siz de ellerinizi sürekli temiz tutun.
  • Kaynağı bilinmeyen denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri yemeyin.
  • Özellikle yaz aylarında kolay bozulan hazır gıdaları hemen buzdolabına yerleştirin ve orada saklayın.
  • Eriyip tekrar donabilen dondurma gibi gıdaları dikkatli tüketin. Çünkü, dondurma erişmişse eridiği dönemde mikro organizmalar üremiş olabilir. Marketten aldığınız hazır dondurmaların ambalajlarında şekil bozukluğu varsa, eriyip tekrar donmuş olabilirler. Bu nedenle bu tür dondurmaları tüketmekten kaçının.
  • Krema, mayonez ve az pişmiş gıdaları yaz mevsiminde tüketmeyin.
  • Dışarıda açık olarak satılan içeceklerde kullanılan buzlar temiz olmayan sulardan yapılmışsa ishal nedeni olabilirler. Küçük çocukların buzlu içecek tüketilmesi de önerilmediğinden içeceklerinin içine buz katmayın. Siz de mümkün olduğunca bu güvenmediğiniz yerlerde buzlu içecek tüketmeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Kanser tedavisinde immüno-onkolojik tedavi nedir? başlıklı makalemizde kanser tedavisi, kanser tedavisi bitkisel ve kanser tedavisi bulundu hakkında bilgiler verilmektedir.

About Adminn

Check Also

Epilepsi İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Halk arasında “sara” olarak bilinen epilepsi hastalığı erken tanı, doğru tedavi ve düzenli takipler sayesinde kontrol altında tutulabiliyor. Epilepsiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar ise hastaların tedavi sürecini ve tüm yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, epilepsi hastalığıyla ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. 1-Bilinç kaybı [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir